Olsztyn, Elbląg, Bartoszyce, Aktualności, Aplikacja mobilna, Gołdap, Mrągowo, Ostróda, Pisz, Regiony, Węgorzewo
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, co będzie się działo w Twoim mieście
Apele, biegi pamięci, wystawy i prelekcje – tak większość miast województwa warmińsko-mazurskiego będzie obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po raz pierwszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono 1 marca 2011 roku. Na rehabilitację żołnierze niezłomni czekali kilkadziesiąt lat. Z określaniem ich mianem „bandytów” musieli się mierzyć zarówno oni, jak i ich rodziny.
1 marca 2018
Olsztyn
Wojewódzkie obchody rozpoczną się w Olsztynie. O godzinie 9 w holu urzędu wojewódzkiego zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach”. Sylwetki związanych z regionem żołnierzy przedstawi Michał Ostapiuk z delegatury IPN w Olsztynie.
Miłomłyn
W południe w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie goście i pododdziały wojskowe przejdą pod pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Na placu przy Zaułku Nadleśnym zaplanowano część oficjalną z okolicznościowymi przemówieniami i apelem pamięci i salwą honorową.
Elbląg
Główne uroczystości przewidziano przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Na Skwerze Rotmistrza Pileckiego zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i apel poległych.
Orzysz
Uroczystości rozpocznie o godzinie 10 złożenie meldunku pod Pomnikiem 1920, apel poległych i salwę honorową. Po oficjalnych przemówieniach pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i wieńce. W południe odbędzie się wykład zatytułowany Czy rzeczywiście „Żołnierze Wyklęci” – Żołnierze podziemia antykomunistycznego w północno-wschodniej Polsce.
O godzinie 16.30 w sali sportowej MOSiR ozpocznie się projekcja filmu „Z dala od orkiestry”. Obchody zakończy III Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Start biegu o godzinie 19.44 na plaży miejskiej. Zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia dwa dystanse: krótszy liczący 1963 metrów i długi na dystansie 5 kilometrów.
Gołdap
Obchody rozpocznie w południe msza święta w kościele NMP Matki Kościoła. Po mszy pod Pomnikiem Niepodległości odczytany zostanie apel pamięci i wystrzelona salwa honorowa.
Węgorzewo
Biało-czerwone znicze zapłoną na rondzie imienia Żołnierzy Wyklętych na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Targowej. Następnie zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i apel pamięci z udziałem kompanii 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie.
Od 1 do 4 marca w Węgorzewie prowadzona będzie kwesta na budowę w mieście Pomnika Niepodległości i Suwerenności. Zebrane środki zasilą konto budowy pomnika, który ma upamiętnić 100-lecie Odzyskania
Niepodległości.
Zimna Woda koło Napiwody
Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych z V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy stacjonowali w Zimnej Wodzie rozpocznie się o godzinie 16.30 w tamtejszym kościele. Po nabożeństwie przy okolicznościowej tablicy złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.
Olsztynek
W kinie Grunwald odbędzie się wieczornica przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Przedstawienie dotyczące pamięci żołnierzy niezłomnych nosi tytuł „Do broni i do miłości”.
Bartoszyce
Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godzinie 18 w Sanktuarium Św. Brunowa odprawione zostanie nabożeństwo. Następnie pod krzyżem AK na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kętrzyńskiej odczytany zostanie apel pamięci i wystrzelona salwa honorowa.
3 marca 2018
Bartoszyce
W sobotę w południe na Placu Bohaterów Westerplatte rozegrana zostanie gra harcerska. Po niej o godzinie 14.30 rozpocznie się koncert w wykonaniu harcerzy ZHP. Na godzinę 15 Bartoszycki Dom Kultury zaprasza na projekcję filmu pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.
4 marca 2018
Węgorzewo
O godzinie 10 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy wyklętych. W nabożeństwie wezmą udział: kompanie honorowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, weterani oraz przedstawiciele szkół i organizacji społecznych. Po nabożeństwie w sali parafialnej odbędzie się prelekcja na temat żołnierzy wyklętych. Ich historię przybliży historyk IPN w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski.
O godzinie 13 Tropem Wilczym wystartuje Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Rejestracja uczestników do godziny 12.45 na Placu Wolności.
Dystans biegu – 1963 metry – jest symboliczny i odwołuje się do roku, którym zginął ostatni „Żołnierz Wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek”.
Gołdap
VI edycja biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Start o godzinie 11 – Las Kumiecie nad Jeziorem Gołdap.
Mrągowo
VI edycja biegu pamięci „Tropem Wilczym – Bieg Żołnierzy Wyklętych”. Start Hotel Mercure ul. Giżycka 6
Bartoszyce
VI edycja biegu pamięci „Tropem Wilczym – Bieg Żołnierzy Wyklętych”. Start o godzinie 12 z Placu Bohaterów Westerplatte.