Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Radio Elbląg, Olecko, STYL i ZDROWIE, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Młodzi Polacy nie badają się w obawie przed diagnozą
Lekarze alarmują, że w Polsce młodzi mężczyźni nie wykonują badań profilaktycznych i nie odwiedzają lekarzy specjalistów. Z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” wynika, że 20 procent ankietowanych w wieku od 18 do 25 lat nigdy nie wykonało żadnych badań profilaktycznych.
Natomiast prawie 30 procent ogółu mężczyzn zadeklarowało, że nigdy nie skorzystała z usług lekarza specjalisty.
Doktor Piotr Świniarski – urolog, androlog kliniczny i chirurg – podkreślił, że raport odzwierciedla to, co lekarze obserwują w swoich gabinetach.
Na wizyty do specjalistów przychodzą mężczyźni starsi, którzy mają mocno zaawansowane problemy zdrowotne, na przykład z prostatą. 75 procent tych mężczyzn to osoby w wieku 56-69 lat
– przyznał.
Według specjalisty, mężczyźni boją się zdiagnozowania jakiejś choroby. Tymczasem – jak podkreślił doktor Świniarski – późne jej wykrycie to znacznie większe koszty leczenia oraz nieporównywalne obciążenie psychiczne dla chorego i jego rodziny.
Listopad to miesiąc kampanii społecznej „Movember” uświadamiającej mężczyznom potrzebę wykonywania badań profilaktycznych. Mężczyźni zapuszczają w tym czasie wąsy, które mają o tym przypominać.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR