Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
ASF nie daje za wygraną. Wykryto kolejne ogniska choroby, strefa zagrożenia obejmuje trzy powiaty
Wojewoda warmińsko – mazurski wydał rozporządzenie wprowadzające w trzech powiatach województwa (elbląskim, braniewskim i ostródzkim) strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń. Stało się to po wykryciu ognisk tej choroby w dwóch miejscowościach: Rogajnach i Nowym Cieszynie (obie w gminie Pasłęk).
Obszar zapowietrzony wyznacza się w promieniu 3 kilometrów od ognisk ASF, zagrożony to już 10 kilometrów. Wprowadzenie stref oznacza dla rolników, hodowców i handlarzy całkowity zakaz wywozu i wwozu świń na obszarze wyznaczonym przez rozporządzenie, także w ściśle określonych terminach. To konieczne, bo wirus ASF przenosi się łatwo i nie ma na niego lekarstwa – tłumaczy Jerzy Koronowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
W gminie Pasłęk, w której wykryte zostały ogniska ASF są jeszcze tylko dwa miejsca, w których hodowane są świnie. To niewielkie hodowle. Po raz pierwszy choroba została wykryta w powiecie elbląskim w lipcu ubiegłego roku. Był to jeden przypadek w gminie Młynary. Ale już w tym roku służby weterynaryjne potwierdziły ASF u dzików. Zarządzone zostało ich odstrzelenie.
W marcu na odcinku lasu od Kamionka Wielkiego w gminie Tolkmicko do Próchnika, który jest północno – wschodnią dzielnicą Elbląga, pojawiła się zapora zapachowa, która miała odstraszać dziki. Chodziło o to, by chore zwierzęta nie przenosiły ASF do zachodniej części powiatu elbląskiego i dalej na Pomorze.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Jak wspomóc chorego na Alzheimera? Posłuchaj rozmowy
- Pierwsze w tym roku ognisko ASF w gospodarstwie hodowlanym. Prawie tysiąc świń zostanie wybitych
- Wojewódzki Lekarz Weterynarii alarmuje: Dopóki wirus ASF będzie w środowisku, to sytuacja będzie bardzo ciężka do opanowania
- Rolnicy coraz lepiej radzą sobie z problemem ASF