Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

„Babciowe” jeszcze w tym roku. Kto skorzysta ze świadczenia?

Od 1 października będzie można składać wnioski do programu „Aktywny rodzic”. – Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem – przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej podczas wtorkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o wspieraniu rodziców „Aktywny rodzic” otwiera drogę do dalszych działań. Dodała, że pozwala on na „implementację tego programu tak, żeby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców, którzy chcą łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym”.

Dodała, że jest to niezwykły dzień dla wszystkich dzieci, rodziców, dla kobiet wracających na rynek pracy czy dla dziadków i babć, którzy bardziej by chcieli zaangażować się w opiekę nad wnukami. Podkreśliła także, że jest to również dobry dzień dla całego systemu opieki nad małym dzieckiem.

Przypomniała, że ustawa przeszła przez polski parlament niemal jednogłośnie. Zwróciła uwagę, że w ustawie znalazły się rozwiązania proponowane zarówno przez Lewicę, jak i Koalicję Obywatelską oraz Trzecią Drogę. Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami – 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane pieniądze. Głównym założeniem tego świadczenia jest możliwość zapłaty wynagrodzenia babciom czy dziadkom, którzy zajmą się dziećmi.

Drugie świadczenie – „aktywnie w żłobku” – ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością.

Trzecie świadczenie – „aktywnie w domu” – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie „aktywnie w domu” będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania pieniędzy na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP