Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Co turystów najbardziej fascynuje na Warmii i Mazurach? Przewodnicy ujawniają

Fot. P. Getka

– Mamy czym się pochwalić, ale niespecjalnie wiemy, jak o tym opowiadać – mówią przewodnicy turystyczni o atrakcjach Warmii, Mazur i Powiśla. Oprowadzający po regionie powiedzieli też, co sprawia na turystach największe wrażenie.

Przewodniczka PTTK Joanna Wojciechowska podkreśliła, że jeśli mamy gości spoza regionu, warto powtórzyć podstawy lokalnej historii.

Wielu mieszkańców Olsztyna jest przekonanych, że mamy w Olsztynie zamek krzyżacki. To jest nagminne przekonanie. Rozróżnianie, co jest Warmią, a co Mazurami jest naprawdę wyższą szkołą jazdy dla niemal 99 procent mieszkańców, a przynajmniej blisko tego

– wskazała.

Kolejna przewodniczka po regionie Monika Sztorc zaznaczyła, że największe wrażenie na turystach robią jeziora, lasy oraz zamki. – Jednak wśród przyjezdnych z zagranicy, hitem jest coś zupełnie innego – dodała.

Hitem dla turystów przyjeżdżających z zagranicy jest olsztyńska katedra i w ogóle warmińskie kościoły. Przecież w każdych, nawet najmniejszych miejscowościach, znajdują się XIV-wieczne kościoły. Dla nas, osób urodzonych w regionie, jest to powszechne i normalne. Natomiast dla osób z zewnątrz nie – są po prostu zachwycone

– przyznała.

Ubiegłoroczne wakacje pokazały, że na Warmii i Mazurach przybyło turystów krajowych i zagranicznych. Zmieniła się natomiast długość ich pobytu. Częściej wybierają przyjazdy na weekend niż na tydzień lub dłużej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: M. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski