Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Coraz więcej Polaków korzysta z mDowodu
Już ponad 8 milionów Polaków korzysta z mDowodu w aplikacji mObywatel. Jak wskazało Ministerstwo Cyfryzacji, mDowód jest elektronicznym dokumentem tożsamości równoważnym z fizycznym dowodem osobistym i znajduje się w najpopularniejszych funkcjach publicznej aplikacji mObywatel.
mDowód to odrębny, elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. W Polsce równie ważny, co fizyczny dowód osobisty, dlatego można się nim wylegitymować np. w urzędach, bankach, na poczcie, u notariusza, czy w komisji wyborczej, by potwierdzić swoją tożsamość, także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. W tej chwili mDowód nie jest uznawany za granicą.
mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie
– powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma skończone 13 lat, posiada ważny dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, np. bankowość elektroniczną) i korzysta ze smartfona. Funkcja potwierdza tożsamość za pomocą telefonu i kodu QR i posiada certyfikat, który należy odnawiać co rok.
Elektroniczny dowód osobisty jest jedną z flagowych usług mObywatela 2.0, publicznej i bezpłatnej aplikacji mobilnej, która przechowuje elektroniczne wersje dokumentów. Znajdziemy w niej także m.in. mPrawo Jazdy, historię pojazdu, punkty karne, czy legitymacje, w tym szkolną, studencką lub emeryta-rencisty. Oprócz tego możemy m.in. zgłosić Naruszenie Środowiska, Zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić Jakość Powietrza, wystawione e-recepty i umówić się na e-Wizytę w ZUS.
W styczniu resort poinformował, że aplikacja mObywatel ma ponad 16 mln pobrań.
Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko