Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Pozostałe, Regiony, Sport
Dominika Włodarczyk w podwójnej koronie! Pokonała rywalki w morderczym upale
Dominika Włodarczyk nie pozostawiła rywalkom złudzeń, zdobywając złoty medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego elity kobiet podczas Mistrzostw Polski odbywających na Warmii i Mazurach. Zawodniczka spod Wielunia w pięknym stylu sięgnęła po „podwójną koronę”, udowadniając swoją fenomenalną dyspozycję przed zbliżającym się Tour de France.
Solowy finisz w ekstremalnych warunkach
Trzeciego dnia szosowych Mistrzostw Polski rywalizacja przeniosła się do Lubawy. Zawodniczki elity kobiet miały do pokonania ponad 120-kilometrową trasę (start i meta w Lubawie). Sytuację w peletonie mocno komplikowała pogoda, zmaganiom towarzyszył lejący się z nieba żar, a termometry wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza.
W tych wyczerpujących warunkach klasą samą dla siebie okazała się Dominika Włodarczyk. Pochodząca z województwa łódzkiego kolarka decydujący atak przeprowadziła na około 20 kilometrów przed linią mety. Ten odważny manewr przyniósł efekt – Włodarczyk wjechała na metę całkowicie samotnie, deklasując resztę stawki.
Identyczne podium, ta sama mistrzyni
Przewaga triumfatorki była druzgocąca. Kolejne zawodniczki pojawiły się na mecie dopiero po niemal trzech minutach. Z trzyosobowej grupki pościgowej najszybciej finiszowały Marta Lach i Agnieszka Skalniak-Sójka, które podzieliły między siebie odpowiednio srebro i brąz.
Co ciekawe, układ podium był powtórką z rozrywki. Dwa dni wcześniej (25 czerwca) te same trzy zawodniczki odbierały medale w jeździe indywidualnej na czas. Wówczas po najcenniejszy kruszec również sięgnęła Włodarczyk, kompletując tym samym wspaniałą, podwójną koronę tegorocznych mistrzostw.
Cel: Tour de France
Dla nowej (i byłej, bo triumfowała w tej konkurencji także w 2024 roku) mistrzyni Polski zawody na Warmii i Mazurach to kluczowy etap budowania formy przed najważniejszym startem w sezonie. Jak sama przyznała, wyścig był doskonałym sprawdzianem przed zbliżającym się Tour de France. Przypomnijmy, że to właśnie w ubiegłorocznej edycji francuskiego wyścigu Włodarczyk odniosła swój największy życiowy sukces, zajmując znakomite, czwarte miejsce. – Jestem spokojna, ufam swojemu sztabowi. Bardzo się cieszę, że będę mogła reprezentować biało-czerwoną koszulkę w zawodowym peletonie – podsumowała swój występ szczęśliwa Polka.
Zwieńczenie mistrzostw w Ostródzie
Mistrzostwa Polski oficjalnie zakończą się w niedzielę w Ostródzie. Zwieńczeniem kolarskiego święta będzie zaplanowany na jutro wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn.
Harmonogram Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym 2026:
Niedziela (28.06) – wyścigi ze startu wspólnego – Ostróda
8:55 – start tandemów (83,5 km | 920 m | 3 rundy)
9:00 – start kategorii juniorek (83,5 km | 920 m | 3 rundy)
12:00 – start kategorii elita mężczyzn (179 km | 2180 m | 7 rund)
13:00 – 1. ceremonia dekoracji
17:00 – 2. ceremonia dekoracji
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: P. Jaguszewski/Ł. Sadlak























