Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Dzień ze zdrowiem w olsztyńskim liceum. „Chcemy przybliżyć młodzieży profilaktykę”
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – taką zasadę wyznają przedstawiciele Przychodni Specjalistycznej w Olsztynie, którzy odwiedzają szkoły. Rozmawiają z młodymi ludźmi o ich zdrowiu i o profilaktyce.
Beata Deka, dyrektorka przychodni przyznała, że takie działania powinny być wpisane w misję takich placówek. „Dzień ze zdrowiem” to element edukacji szkolnej, realizowany ze współpracy z Przychodnią Specjalistyczną w Olsztynie.
Jednym z zakresów działalności przychodni jest szerzenie profilaktyki. Bardzo mi zależy jako dyrektorowi tej jednostki na tym, by przybliżyć profilaktykę młodym ludziom. Z drugiej strony chciałabym otrzymać od nich informację zwrotną, czego oczekują od podmiotów medycznych, jak możemy do nich dotrzeć?
– podkreśliła.
Profilaktycy z przychodni w Olsztynie odwiedzili V Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie. Przedmiotem rozmów były błędy żywieniowe, przyczyny wad postawy, oraz zdrowie psychiczne. Jak ważne jest uczenie się swoich emocji – o tym mówiła psychoterapeutka Anna Hencka-Zyser.
Zarządzania własnym czasem, własnym stresem i własną radością. Często mylimy pojęcia. Mówimy, że emocje są pozytywne i negatywne, a emocja to tak naprawdę informacja. Jak nauczymy się, jak tę informację przyjąć, co z nią zrobić, to będzie nam w życiu bardzo łatwo
– dodała.
Anna Struk, dyrektorka liceum powiedziała, że taka „lekcja zdrowia” zapoczątkowała cykl spotkań, w których podkreślana będzie rola profilaktyki.
Młodzi ludzie myślą, że są nieśmiertelni, że to ich nie dotyczy, że to nie temat dla nich. Okazuje się, że są to tematy bardzo potrzebne i cieszymy się, że mamy wielkie wsparcie w podmiotach zewnętrznych – przychodniach, lekarzach, specjalistach, którzy chętnie nas odwiedzają i pomagają
– podkreśliła.
Na czwartkowym spotkaniu poruszano takie tematy, jak: zaburzenia i błędy żywienia, zdrowie psychiczne, a także wady postawy. Anna Tall, koordynatorka działu rehabilitacji w Przychodni Specjalistycznej w Olsztynie ostrzegała, że wady postawy wśród dzieci i młodzieży to powszechne zjawisko.
Samo wejście młodzieży do auli zrobiło na mnie wrażenie, bo z racji swojego zawodu, spojrzałam na ich torby i sylwetki. Kiedyś mówiło się, że tornistry były przeciążone. Teraz młodzież nosi torbę na jedną stronę, sylwetki pochylone, okrągłe plecy. Na pewno za nami idzie technologia
– dodała.
Środowisko medyczne od lat postulowało wprowadzenie do szkół lekcji o zdrowiu. Taki przedmiot ma się pojawić w 2025 roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski