Historia ilustrowanych przewodników po Warmii i Mazurach oczami Wojciecha Kujawskiego
Pisarz Wojciech Kujawski jest autorem ilustrowanych przewodników po regionie. Na antenie Radia Olsztyn opowiedział, jak kształtowały się i jakie szlaki turystyczne były popularne na Warmii i Mazurach przed II wojną światową?
Wojciech Kujawski jest autorem wielu przewodników po regionie, opisujących miejsca, którego według niego warto odwiedzić. Spod jego pióra wyszła m.in. publikacja prezentująca Olsztyna w starych pocztówkach.
Na jakimś etapie pojawiła się konwencja, żeby opracować cały obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Kiedy to się dokonało, to uznałem, że już wystarczy. Obecnie kontynuuje to pod szyldem szlak wędrowny. Mamy podobną konwencję, podobny sposób opowiadania, ale trochę z innej perspektywy. O co chodzi w tych przewodnikach? Ja mam w głowie takie zdanie, że to są takie przewodniki mentalne
– podkreślił.
Dodał również, że „z jednej strony jest to forma podróży w czasie, a z drugiej forma połączenia starych widoków z przekazami z epoki”.
Pisarz przypomniał również historyczne przewodniki, które tworzył m.in. Mieczysław Orłowicz na początku XX wieku. Orłowicz wymieniał w nich główne atrakcje regionu.
Jeżeli weźmiemy Mazury, to mamy dwie podstawowe atrakcje – rzeka Krutynia jako miejsce przejażdżek łodzią wówczas i jeziora mazurskie z rejsem parowcem. W tym sensie to się nie zmieniło. (…) Zmieniło się całe otoczenie szlaków
– dodał autor.
Najnowszą pozycją Wojciecha Kujawskiego jest książka „Śniardwy” z unikatowymi ilustracjami mazurskiego szlaku wodnego.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: M. Rutynowski