Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Integracja przez gotowanie. Kulinarna rywalizacja w Żelaznej Górze

Fot. J. Sulecki

Kulinarna rywalizacja i sceniczne występy – słowem dobra zabawa. W Żelaznej Górze w powiecie braniewskim odbyła się kolejna edycja festiwalu Master Chef.

To impreza skierowana do podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i podobnych instytucji. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować i zaprezentować autorskie potrawy. Startujący zawodnicy z Żelaznej Góry przygotowali makaron z krewetkami – o tym w jaki sposób, opowiedział jeden z nich, pan Kamil.

Do gotującego się makaronu dodaliśmy pietruszkę, sos i jedną kostkę rosołową. Z kolei krewetki wrzuciliśmy na patelnię, podsmażyliśmy na maśle. Spróbowaliśmy jednej i wszystko było dobrze, więc poszliśmy z nimi do jury

– powiedział.

Jak dodał przewodniczący składu kulinarnej komisji, ksiądz Leszek Galica, jurorzy oceniali estetykę podania, smak, poziom trudności w przygotowaniu potrawy i organizację pracy. – Następnie sumujemy punkty. Do ocenienia mamy aż 20 dań – mówił.

Master Chef dla podopiecznych środowiskowych domów samopomocy z Warmii i Mazur zorganizowany został po raz piąty. Do rywalizacji stanęło 19 drużyn. Tegoroczna edycja była wyjątkowa także ze względu na przypadający jubileusz placówki z Żelaznej Góry.

To impreza połączona z dwóch wydarzeń. Nasz Master Chef środowiskowych domów samopomocy powrócił po przerwie do naszego kalendarza, ale w tym roku przypada także jubileusz 10-lecia naszej placówki. W 2016 roku rozpoczęliśmy naszą działalność i w tym roku przypada nasze święto

– przekazała kierownik placówki, Kalina Jakimczuk.

Od dziesięciu lat ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze korzysta wielu podopiecznych. Pojawiają się też nowi uczestnicy zajęć.

Mamy wielu uczestników, organizujemy im transport, oprócz tego uczestnikom ŚDS-u jest organizowany czas wolny

– dodał wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.

Ostatecznie na podium Master Chefa znaleźli się kolejno zawodnicy ze środowiskowych domów samopomocy w Reszlu, Fromborku oraz Górowie Iławeckim. Patronem medialnym kulinarnej imprezy było Polskie Radio Olsztyn.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: P. Jaguszewski