Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Jak pomóc zwierzętom w noc sylwestrową? Behawiorystka radzi
Wcześniejsze spacery, zasłonięcie okien w domu, włączenie muzyki i wspólna zabawa – to tylko część porad dotyczących opieki nad psem w Sylwestra. Czworonogi mają przed sobą najtrudniejszą noc w roku. Huki petard i fajerwerków wywołują u nich nie tylko lęk, ale i nierzadko fizyczny ból.
Behawiorystka Katarzyna Bargiełowska podkreśliła, że w Sylwestra należy wyprowadzać psy na spacer wcześniej niż zwykle, najpóźniejszy z nich powinien być około godziny 20. W tym dniu nie powinno się spuszczać czworonogów ze smyczy. – Przygotowanie do spaceru jest bardzo istotne. Pies powinien mieć bardzo dobrze zapiętą obrożę lub szelki – zaznaczyła ekspertka.
Ponadto, w przypadku zwierząt, które po wystrzale mogą próbować uciec, należy zastosować podwójne zapięcie, czyli przypięcie smyczy zarówno do szelek, jak i obroży. Psy nie powinny wychodzić na balkon. Warto zamknąć i zasłonić okna.
Ekspertka dodała, że na oknach można zawiesić lampki choinkowe, by rozpraszały światło dochodzące z zewnątrz. W mieszkaniu warto też puszczać muzykę i z czasem zwiększać poziom głośności dźwięków, by w momencie kulminacyjnym huki na zewnątrz były mniej słyszalne. – Proszę zachowywać się naturalnie, nie kreować jakiegoś lęku u psów. W najgłośniejszym momencie można usiąść na podłodze z psem i pobawić się z nim – zaznaczyła Katarzyna Bargiełowska.
Warto pozostawić większą część pokarmu na wieczór i zastosować karmienie interaktywne, czyli podawanie jedzenia w atrakcyjnej formie. Katarzyna Bargiełowska wyjaśnia, że to karmienie powinno być „łatwe dla psa, przyjemne, by dać ulgę i radość”. Można zastosować na przykład dużą miskę wysmarowaną miękkim pokarmem lub pasztetem dla psa czy foremki na babeczki z granulkami karmy.
Behawiorystka podkreśliła, że nawet jeśli psy nie boją się bodźców dźwiękowych, to nadal trzeba uważać, bo w każdym momencie, po wystrzale, mogą się na nie uwrażliwić.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko