Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio Elbląg, Regiony
Niebezpieczna fala upałów. Nad region zbliża się font burzowy

Trwa najgorętszy weekend tego lata. Wysokie temperatury mogą być groźne dla zdrowia, szczególnie dzieci i osób starszych.
Ratownicy medyczni apelują o szczególną troskę wobec osób, które najtrudniej znoszą upały.
Dzieci do 2 lat nie mają jeszcze rozwiniętego mechanizmu termoregulacji i nie zasygnalizują, że chce im się pić. Dzieci musimy pilnować. U seniorów metabolizm wygląda inaczej. Inaczej oddajemy ciepło, skóra nie funkcjonuje tak sprawnie jak u młodego człowieka. Ośrodki termoregulacji działają na bardzo wysokich obrotach. Apeluję, żeby osoby starsze i małe dzieci unikały przebywania wiele godzin na dworze przy tak wysokiej temperaturze
– powiedział Krzysztof Jurołajć, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.
W czasie upałów niezwykle ważna jest także dbałości o zwierzęta. Wysokie temperatury są dla nich bardzo niebezpieczne. Lekarka weterynarii Anna Szarek-Bęska przestrzega, że mogą doprowadzić do sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu naszych pupili.
Zwierzęta należy wyprowadzać na spacer w godzinach rannych i wieczornych i regularnie je nawadniać. Ważne, by nie chodzić z nimi po nagrzanym betonie lub asfalcie i pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w samochodach. Tym czworonogom, które na co dzień przebywają na zewnątrz, należy zapewnić możliwość schronienia się w sieni lub domu.
Synoptycy zapowiadają załamanie pogody
Na zachodzie i północy kraju spodziewane jest załamanie pogody – nadciąga front, który przyniesie intensywne burze, grad i silny wiatr. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia. Rzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek powiedziała, że pogoda będzie bardzo dynamiczna.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami wydano także dla części województwa warmińsko-mazurskiego. Burze mogą być w powiatach bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nidzickim, nowomiejskim, olsztyńskim, ostródzkim i szczycieńskim.
Według prognoz od początku przyszłego tygodnia temperatura ma zacząć stopniowo spadać. Do tego czasu specjaliści zalecają ograniczenie przebywania na słońcu do niezbędnego minimum, regularne picie wody oraz unikanie największego nasłonecznienia w godzinach południowych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

















