Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Niebezpieczna fala upałów. Nad region zbliża się font burzowy

Trwa najgorętszy weekend tego lata. Wysokie temperatury mogą być groźne dla zdrowia, szczególnie dzieci i osób starszych.

Ratownicy medyczni apelują o szczególną troskę wobec osób, które najtrudniej znoszą upały.

Dzieci do 2 lat nie mają jeszcze rozwiniętego mechanizmu termoregulacji i nie zasygnalizują, że chce im się pić. Dzieci musimy pilnować. U seniorów metabolizm wygląda inaczej. Inaczej oddajemy ciepło, skóra nie funkcjonuje tak sprawnie jak u młodego człowieka. Ośrodki termoregulacji działają na bardzo wysokich obrotach. Apeluję, żeby osoby starsze i małe dzieci unikały przebywania wiele godzin na dworze przy tak wysokiej temperaturze

– powiedział Krzysztof Jurołajć, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

W czasie upałów niezwykle ważna jest także dbałości o zwierzęta. Wysokie temperatury są dla nich bardzo niebezpieczne. Lekarka weterynarii Anna Szarek-Bęska przestrzega, że mogą doprowadzić do sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu naszych pupili.

Zwierzęta należy wyprowadzać na spacer w godzinach rannych i wieczornych i regularnie je nawadniać. Ważne, by nie chodzić z nimi po nagrzanym betonie lub asfalcie i pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w samochodach. Tym czworonogom, które na co dzień przebywają na zewnątrz, należy zapewnić możliwość schronienia się w sieni lub domu.

Synoptycy zapowiadają załamanie pogody

Na zachodzie i północy kraju spodziewane jest załamanie pogody – nadciąga front, który przyniesie intensywne burze, grad i silny wiatr. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia. Rzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek powiedziała, że pogoda będzie bardzo dynamiczna.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami wydano także dla części województwa warmińsko-mazurskiego. Burze mogą być w powiatach bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nidzickim, nowomiejskim, olsztyńskim, ostródzkim i szczycieńskim.

Według prognoz od początku przyszłego tygodnia temperatura ma zacząć stopniowo spadać. Do tego czasu specjaliści zalecają ograniczenie przebywania na słońcu do niezbędnego minimum, regularne picie wody oraz unikanie największego nasłonecznienia w godzinach południowych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy