Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Nowa ścieżka edukacyjna i innowacyjna pasieka. Trwają XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności
W Karczowiskach Górnych koło Elbląga trwają Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności.
– Celem targów jest m.in. promocja miodu, nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego, jak również wdrażanie osiągnięć nauki polskiej w praktyce. Właśnie dlatego cyklicznie spotykamy się na Żuławach – powiedział Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarstwa.
Targi są ukoronowaniem pracy pszczelarzy z okręgu elbląskiego.
– Pszczelarstwo w ostatnim czasie bardzo się rozwija. Mamy coraz więcej miłośników tej działalności. To dobrze, bo bez pszczół nie mamy plonów, zbóż, nie mamy owoców, nie mamy niczego – dodał Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora KOWR i radny PiS sejmiku województwa.
W Karczowiskach Górnych otwarto też Centrum Pszczelarstwa „Bez barier” i ścieżkę przyrodniczą „Pszczela edukacja”.
– To pierwsza pasieka w Polsce, która umożliwi zbieranie miodu osobom niepełnosprawnym – mówi Waldemar Badeński, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.
– Ścieżka edukacyjna pozwoli dzieciom poznać życie i pracę pszczół – wyjaśnia Tomasz Łysoń z Fundacji na rzecz Ochrony Pszczół „Apikultura”, pszczelarz z 35-letnim doświadczeniem.
W Polsce jest ponad 90 tysięcy pszczelarzy i ponad 2 miliony pszczelich rodzin. To plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce pszczelarstwa. Dodajmy, że to 19. edycja Targów Pszczelarskich i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach Górnych. Zakończą się w niedzielę.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: T. Owczarek
Redakcja: K. Piasecka