Elbląg, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Radio Elbląg, Region, Regiony
Przybywa wody w rzekach i jeziorach. Przekroczone stany alarmowe
Przybywa wody w rzekach i jeziorach woj. warmińsko-mazurskiego. Powodem są opady i roztopy, a na północnym-zachodzie województwa także zachodni i północno-zachodni wiatr powodujący cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego i dalej w głąb lądu.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje na terenach powiatów braniewskiego, elbląskiego, jak i w samym Elblągu. Przynajmniej do godziny 15 na Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. W związku ze spływem wód opadowych wydano ostrzeżenie dla zlewni rzeki Baudy. Wysoki poziom wody występuje w rzece Kumiela w elbląskim Parku Dolinka.
Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na obszarze rzeki Pasłęki i rzeki Wąskiej – tam wydano trzeci stopień ostrzeżenia. – Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania i gotowości do działania – przekazał Stanisław Sołowiej, doradca starosty powiatu elbląskiego. – Na większości cieków wodnych naszego powiatu są w tej chwili przekroczone stany ostrzegawcze, a na jeziorze Druzno jest stan alarmowy. Również rzeka Wąska przekroczyła stan alarmowy. Poziom wody tej rzeki ciągle się podnosi. Sytuacja szczególnie rzeki Wąskiej jest o tyle newralgiczna, bo zagrożona jest pewna część Pasłęka – dodał.
Z kolei w Prosnej w powiecie kętrzyńskim na rzece Guber stan alarmowy jest przekroczony o 12 centymetrów i tu także wody przybywa. Powyżej stanów ostrzegawczych woda jest na Węgorapie w Mieduniszkach, na Gołdapie w Baniach Mazurskich i w Jurkiszkach, gdzie do stanu alarmowego brakuje tylko 8 centymetrów. Stan ostrzegawczy przekroczony jest także na Kanale Łuczańskim w Giżycku.
Warmińsko-mazurscy strażacy odnotowali już ponad 50 interwencji. – Dotyczyły głównie wypompowania wody z posesji i dróg – powiedział rzecznik straży pożarnej w regionie młodszy brygadier Grzegorz Różański.
Sytuację monitorują na bieżąco służby kryzysowe poszczególnych samorządów oraz Wody Polskie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: P. Karpiszen/J. Sulecki/T. Owczarek/M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska