Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, STYL i ZDROWIE, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Szczepienia przeciwko HPV do 18 roku życia. „To inwestycja w zdrowie nowego pokolenia”
Pół tysiąca nastolatków zaszczepiło się od czerwca w szpitalu dziecięcym w Olsztynie przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. W całej Polsce zrobiło to 111 tysięcy dzieci w wieku 12 i 13 lat. To 14 procent wszystkich uprawnionych.
Szczepienia się bezpłatne. Powinny skorzystać z nich nie tylko młode kobiety, ale także mężczyźni.
Możemy być nosicielami wirusa, który przez wiele lat nie będzie dawał żadnych objawów, ale z drugiej strony może powodować szereg poważnych chorób. Wirus HPV odpowiada m.in. za raka szyjki macicy, ale również odbytu, jamy ustnej i języka oraz męskich narządów płciowych. To inwestycja w zdrowie nowego pokolenia
– podkreślił dr Sławomir Ogórek z Poradni Medycyny Rodzinnej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Do tej pory z programu ministerstwa zdrowia mogli korzystać 12- i 13-latkowie. Od września preparat może przyjmować większa grupa osób – od 9 do 18 lat, ale warunkiem jest uzyskanie e-recepty. Rodzic odbiera preparat w aptece i umawia dziecko na szczepienie w przychodni.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko