Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Trudna sytuacja hodowców trzody chlewnej. Wiele gospodarstw w regionie zamknęło działalność

Nawet 230 gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej na terenie Warmii i Mazur zamknęło działalność w minionym roku. Przesądziło o tym kilka czynników.

Wśród nich są między innymi brak opłacalności, a także rosnące koszty produkcji i wymogi nakładane w związku z zagrożeniem ASF. Prezes Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur Beata Ignaczak mówi, że tak trudnej sytuacji nie było od lat. Za spadkiem liczby hodowców i producentów idzie spadek pogłowia, czyli sztuk świń w gospodarstwach.

00:00 / 00:00

Szacuje się, że obecnie jest ich niespełna 9 milionów. Były lata, kiedy Polska była liderem z wynikiem nawet 20 milionów sztuk trzody chlewnej.

Na trudną sytuację wpływa wiele spraw w tym wymogi unijne, które zmuszają producentów do nowych inwestycji. Profesor Wojciech Kozera kierujący Katedrą Trzody Chlewnej UWM w Olsztynie zauważa, że trudno jest podjąć działania inwestycyjne, kiedy przyszłość nie jest wiadoma, a sytuacja na rynku od dłuższego czasu nieopłacalna.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim, według danych z lipca minionego roku, jest niespełna 2 tysiące producentów trzody chlewnej. Najwięcej w powiatach działdowskim, nowomiejskim i iławskim. Zdaniem hodowców brak możliwości rozwoju gospodarstw jest związany z utrzymywaniem stref, w których – w związku z zagrożeniem ASF – obowiązują specjalne wymogi bioasekuracyjne.

Prezes Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur Beata Ignaczak przyznaje, że po rozmowach z wojewodą warmińsko-mazurskim odstrzał dzików był na wysokim poziomie, ale nie przełożyło się to na rygor weterynaryjny.

00:00 / 00:00

Rodian Pawłowski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie potwierdza, że mniejsze gospodarstwa często zamiast dostosowywać się do wymogów bioasekuracji podjęły decyzję o zamknięciu. Więksi producenci utrzymali się na rynku, a niektórzy zwiększyli produkcję.

00:00 / 00:00

Według danych ODR obecnie ogniska wirusa ASF są w powiatach ostródzkim, działdowskim, iławskim, braniewskim, bartoszyckim i gołdapskim.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy