Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Trwa Europejska Noc Muzeów. Co można zwiedzić w regionie?

Muzeum Warmii i Mazur

W ten weekend muzea oraz instytucje kultury w regionie otwierają swoje drzwi po zmroku. Atrakcji nie zabraknie dla zwiedzających w Olsztynie, Fromborku, Jezioranach czy Elblągu.

W nocy z soboty na niedzielę (17–18 maja), województwo warmińsko-mazurskie włączy się w ogólnoeuropejskie święto kultury. Europejska Noc Muzeów to cykl wydarzeń, które odbędą się nie tylko w muzeach, ale także w galeriach, kościołach i instytucjach kultury. To okazja do bezpłatnego lub bardzo taniego zwiedzenia wielu miejsc.

Najwięcej atrakcji zaplanowano na olsztyńskim zamku. Muzeum Warmii i Mazur przygotowuje wieczór pod hasłem europejskich motywów w sztuce. Na odwiedzających będą czekać m.in. nocne zwiedzanie, warsztaty plastyczne, historyczne przymierzalnie oraz pokazy dawnych gier i zabaw. Na dziedzińcu zaprezentuje się grupa rekonstrukcyjna oraz pojawi się Syriusz – maskotka promująca wydarzenie. – To jedyna taka noc w roku – mówił Piotr Pancer z Muzeum Warmii i Mazur.

Liczymy na frekwencję, jesteśmy przygotowani programowo. Uśmiechnięci już od czwartku na myśl o wydarzeniu, To jest dzień, kiedy tych wszystkich muzealników można spotkać i trochę ich przesłuchać pod kątem tego, czym zajmują się przy swoich biurkach

– przyznał.

Muzea w Olsztynie, Mrągowie, Szczytnie, Morągu i Lidzbarku Warmińskim czekają na gości. W Zamku Biskupów Warmińskich propozycje z dreszczykiem.

Pod hasłem „Mroczne historie”. Co na pewno? Pokazy fechtunku, oprowadzanie, prelekcje m.in. Morderstwo na kamiennych schodach – tutaj kustosz Małgorzata Jackiewicz-Garniec. Tych, którzy jeszcze nie byli w Morągu w Muzeum Prus Górnych serdecznie zapraszamy. Jest to muzeum w nowej odsłonie. Na pewno obraz holenderski to jedna z najbogatszych wystaw w tej części kraju i Europy

– dodał.

Na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur jest szczegółowy program wydarzenia. W Nocy Muzeów uczestniczą też galerie, ośrodki kultury, a w Olsztynie także Teatr im. Stefana Jaracza.

Od godz. 19.15 odbędą się wernisaż wystawy Zuzanny Janin pn. „Siedmiu ojców”, koncerty w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz kwartetu Artura Miliana (Dvořak, Mozart), nocne wejście na wieżę zamkową z panoramą miasta, zwiedzanie wystaw z kuratorami („Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna” i „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie”). Dodatkowo będzie można wziąć udział w warsztatach pisania stalówką, stworzyć własny „zamek na tkaninie” czy zbudować średniowieczną konstrukcję. Uczestnicy, którzy odwiedzają Muzeum Przyrody i Dom „Gazety Olsztyńskiej”, będą mogli wziąć udział w „Muzealnym Maratonie” i zdobyć pamiątkową opaskę.

„O cytrynku latolisku” i „O żabie moczarowej” to tytuły wykładów w formie średniowiecznego teatru japońskiego, których można było wysłuchać podczas Nocy Muzeów w olsztyńskim Muzeum Przyrody. Jak co roku właśnie ta placówka cieszyła się największą popularnością wśród odwiedzających muzea. Pełniąca obowiązki kierownika Martyna Kozłowska przyznała, że personel co roku stara się przygotować inne, interesujące atrakcje. Warsztaty, wykłady, bajki, gry i wystawa zwierząt – mimo deszczu do Muzeum Przyrody w Olsztynie już w pierwszych minutach od otwarcia przyszło około stu osób.

W tym roku duzi i mali zachwycali się wykładem w formie przedstawienia, które poprowadził ekolog i entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Stanisław Czachorowski. Publikę oczarowały rekwizyty.

Dom „Gazety Olsztyńskiej” zaprasza w godz. 19–24 na spotkanie poświęcone 130-leciu powstania „Gazety Olsztyńskiej” oraz 70. rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego. W programie m.in. pokazy pamiątek, wystawa fotograficzna „Kapliczki przydrożne” i warsztaty drukarskie „Od drzeworytu do typografii” (godz. 20–22).

Muzeum Nowoczesności planuje serię naukowych atrakcji – doświadczenia z wodą, promieniowaniem, robotyką, drukiem 3D i wiele innych zjawisk fizycznych, które z pewnością przyciągną najmłodszych i dorosłych miłośników eksperymentów.

Muzeum Przyrody w Olsztynie można odwiedzać do godziny 23.

W Galerii BWA dzieci „Oswajały strachy” na podstawie bajki o dzikiej dziewczynce. Każdy miał za zadanie stworzyć dzieło sztuki według własnej wyobraźni. Na odwiedzających czeka jeszcze o godz. 20 gra rodzinna, a potem będzie można zwiedzić aktualne wystawy. Imprezy odbywają się w dwóch miejscach – w Galerii BWA przy Planetarium i w hali Urania.

Olsztyńska Galeria Sztuki w godz. 17–22 zaprezentuje wystawę pejzaży prof. Ludwika Maciąga. Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza od godz. 18 na kiermasz wydawnictw, spotkanie z fotografem Krzysztofem Millerem, pokaz filmu dokumentalnego „W oku Boga” oraz koncert Macieja Szymczuka (AABZU) pod kopułą Planetarium.

W Elblągu w Muzeum Archeologiczno-Historycznym połączona Noc Muzeów została z otwarciem wystawy „Oblicza Awangardy”. Joanna Fonferek-Grajek, kierownik działu naukowego muzeum przyznała, że muzealnicy chcieli zaskoczyć stałych bywalców.

Są to grafiki, mam nadzieję znanych wszystkim artystów, czyli Salvadora Dalego, Marca Chagalla i Pabla Picassa. Jest to oczywiście niewielka część ich prac. Grafiki zostały wypożyczone z jednej z galerii

– powiedziała.

Zwiedzający podkreślali, że Noc Muzeów, tak jak wszystkie kulturalne inicjatywy, jest ciekawa i należy z takiej oferty korzystać.

Trzeba tu podziwiać zbiory pana Parzycha, bo to jest unikalna kolekcja ceramiki z Kadyn. Jest w idealnym stanie, jest jej dużo. Pierwszy raz widzę, żeby tyle można było zebrać, wojna tego nie zniszczyła

– zachęcał zwiedzający.

W programie Nocy Muzeów były także warsztaty, koncerty. Czynny był również taras widokowy katedry św. Mikołaja. Natomiast wystawa „Oblicza Awangardy” w Elblągu pozostanie do 18 czerwca.

W Elblągu będzie można też odwiedzić Kaponierę działającą przy ul. Królewieckiej 167. Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar” organizuje tam m.in. wystawy i zajęcia dla dzieci.

Natomiast w Pieniężnie Noc Muzeów odbędzie się po raz pierwszy.

Chcieliśmy tę okazję wykorzystać, żeby wypromować Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów, które wróciło na mapę turystyczną po kilkuletniej nieobecności spowodowanej remontem. Muzeum jest już czynne dla zwiedzających. Jest wspaniała ekspozycja i  wiele eksponatów z całego świata

– przekazał burmistrz Krzysztof Kisiel.

Do udziału w Nocy Muzeów zapraszają też muzealnicy z Fromborka, którzy otwierają drzwi swoich placówek dla nocnych zwiedzających.

W tym roku Noc Muzeów będzie pod hasłem „Var(m)ia”. Co to dokładnie oznacza? Będzie można się dowiedzieć w sobotę, 17 maja. Wszystkie obiekty będą otwarte od 17 do 22, a Park Astronomiczny do północy

– mówiła Dorota Wójcik z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Dziedziniec Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku na kilka godzin zmieni się w średniowieczną zbrojownię. Czego mogą spodziewać się zwiedzający? – Potyczek, plebejskich zabaw. Będą także warsztaty historyczne dla dzieciaków i młodzieży – wymieniała Dorota Wójcik.

Otwarty jest także Park Astronomiczny. Na godzinę 22 zaplanowano pokazy nieba. Muzeum we Fromborku otwarte jest do 22, a Park Astronomiczny do północy.

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów dwie wystawy przygotowuje też Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Z kolei Muzeum Ziemi Braniewskiej zaprasza tydzień później (24 maja) na Braniewskie Spotkania z Kulturą.

Literacko-filmowo-muzyczna Noc Muzeów odbędzie się w Jezioranach. To warmińskie miasteczko postanowiło uczcić setną rocznicę śmierci noblisty Władysława Reymonta. Noc Muzeów z Reymontem rozpocznie się o godzinie 18.00. Wydarzenia odbędą się w tamtejszej Szkole Podstawowej, w dawnym Kościele Ewangelickim oraz na boisku przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Szczegółowy program imprezy można odnaleźć na stronie internetowej mokjeziorany.pl.

Z kolei „Mroczne historie” to tegoroczny tytuł obchodów Europejskiej Nocy Muzeów na Zamku Biskupim w Lidzbarku Warmińskim.  Spotkanie rozpoczną dwie prelekcje, odbędą się także pokazy szermierki i fechtunku oraz gra zamkowa. Wyświetlony zostanie także film „Pierścień Księżnej Anny”. Europejska Noc Muzeów w Lidzbarku Warmińskim rozpocznie się o godzinie 19.00.

Wiele atrakcji przygotowało Muzeum Historyczne w Ełku. Na gości czeka kilka wystaw, m.in. ekspozycja „Ełk od początku” przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku 600-lecia lokacji miasta. Jest również wystawa „Kolej na Ełk” i poczta polowa mieszcząca się w wagonie kolejowym. Dla amatorów gier przygotowano grę terenową „Misja Ełk – zostań strażnikiem historii”. Będzie również można obejrzeć karetę typu plauka. Noc w muzeum zwieńczy koncert Marcina Pyciaka. Noc muzeów w Ełku rozpocznie się o godz. 17.30.

W sobotnie popołudnie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło Muzeum Działyńskich w Nowym Mieście Lubawskim. Jego siedziba mieści się w zabytkowym „Domu Aneczki”. W środku na zwiedzających czekają między innymi archeologiczne eksponaty oraz wykłady dotyczące historii regionu. Po muzeum oprowadza jego kustosz Marek Połomski.

Architektura podziemia, tych murów przemawia i pokazuje naszą historię. W środku mamy parę fajnych eksponatów pożyczonych z pobliskiego kościoła. Są to przede wszystkim siedemnastowieczne monstrancje oraz adoracyjny obraz, który jako wotum wdzięczności kościołowi podarował sam Jan Paweł Działyński

– powiedział.

Nowomiejskie muzeum przyciągnęło odwiedzających.

Po remoncie i inwencji ludzi z Nowego Miasta Lubawskiego przyciągnęła mnie ciekawość tego, co tu powstało. Pierwsze wrażenia? Bez dwóch zdań w to miejsce został włożony ogrom ludzkiej pracy. To jedno z tych miejsc, które jest zrobione i prowadzone z pasją

– mówili.

W wolnej chwili po Muzeum Działyńskich oprowadza jedna z wolontariuszek Julia.

Warto tutaj przyjść, żeby trochę posłuchać o Janie Pawle Działyńskim. Można się też nieco dowiedzieć o Nowym Mieście Lubawskim i nieistniejącym już klasztorze w Łąkach Bratiańskich. Ciekawostką są też przygotowane przez nas informacje o siedemnastowiecznych pogrzebach

– wyjaśniała.

Historii nie zabraknie także w sobotni wieczór w Działdowie. Tam w Muzeum Pogranicza odbędą się pokazy walk rycerskich, prezentacja strojów i uzbrojenia oraz zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Noc Muzeów zawita także na zamek w Ostródzie, gdzie o godzinie osiemnastej zaprezentowany zostanie tajemniczy skarb z Susza.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Noc Muzeów w Elblągu Fot. A. Bruchwald

Fot. J Sulecki

Fot. J Sulecki

Fot. J Sulecki

Noc Muzeów w Muzeum Przyrody Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Muzeum Przyrody Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Muzeum Przyrody Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Muzeum Przyrody Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Muzeum Przyrody Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Galerii BWA Fot. D. Grzymska

Noc Muzeów w Galerii BWA Fot. D. Grzymska

Autor: M. Rozbicka/M. Szczygło/A. Bruchwald/M. Sadowska/D. Grzymska/J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

Noc Muzeów w Iławie – bez muzeum, ale z pomysłem