Uroczyste obchody 45. rocznicy śmierci Aleksandra Słomińskiego
W tym roku przypada 45. rocznica śmierci Aleksandra Słomińskiego (Słomy) – ludowego rzeźbiarza i malarza zaliczanego do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną.
Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Rzeźbić zaczął późno, ale dziś jego rzeźby i obrazy znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Rocznicę śmierci artysty i społecznika uczczono w Dąbrówce Nowej koło Węgorzewa, gdzie żył i pracował. Po mszy świętej odbył się koncert zespołów „Budzewiaki” z Budzewa i „Królewczanie” z Kaliningradu oraz otwarto wystawę „Po świecie chodur”, poświęconą życiu i twórczości artysty.
Uroczystość zbiegła się 15. rocznicą Fundacji „Dziedzictwo nasze” z Węgorzewa. Podczas wczorajszego świętowania licznie przybyli goście wysłuchali również audycji Maryny Okęckiej-Bromkowej z archiwum Radia Olsztyn, co tak wspomina Barbara Grąziewicz-Chludzińska – prezes Fundacji i współorganizatorka wydarzenia:
Już wkrótce wystawa „Po świecie chodur” zostanie przeniesiona do Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach. Teraz można ją jeszcze oglądać w zabytkowym kościele w Dąbrówce Nowej, której artysta był opiekunem i przyczynił się do jego odbudowy.
Autor: A. Kulik
Redakcja: K. Ośko