Wieża bramna z Braniewa zostanie odnowiona. Unia Europejska da 3 mln zł
Władze miejskie Braniewa uzyskały 3 miliony złotych unijnego dofinansowania na odrestaurowanie XIII-wiecznej wieży bramnej, uważanej za najstarszą budowlę na Warmii. Po zakończeniu prac będzie tam działał punkt informacji turystycznej.
Gotycka wieża, która jest pozostałością po braniewskim zamku biskupów warmińskich, od lat była w złym stanie technicznym. Dlatego samorząd przygotowywał dokumentację niezbędną do przeprowadzenia remontu i starał się o unijną dotację.
Inwestycja ma kosztować blisko 3 miliony 600 tysięcy złotych, z czego 3 miliony złotych będą pochodzić z Unii Europejskiej. Projekt zakłada remont wieży i jej adaptację na punkt informacji turystycznej, wydzielenie tarasu widokowego, a także odbudowę i konserwację murów obronnych przy ulicy Kromera.
Wieża łączyła kiedyś przedzamcze z zamkiem zbudowanym przez biskupa Henryka Fleminga, gdy Braniewo było pierwszą siedzibą kapituły warmińskiej. Przez otwór bramny wjeżdżano w średniowieczu do miasta, z czasem na piętrze urządzono niewielką kaplicę.
Dolna część murowanej wieży powstała pod koniec XIII wieku, najwyższą trzecią kondygnację nadbudowano w XVII wieku. Władze pruskie częściowo zburzyły i przebudowały zamek w XIX w. na potrzeby szkoły. Pozostałości dawnej warowni zostały zniszczone podczas walk niemiecko-sowieckich w 1945 roku. Ruiny rozebrano pod koniec lat 50. ubiegłego wieku.
Autor: PAP/MBoguszewski
Redakcja: BSChromy