Aktualności, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Kultura, Regiony
Archeolodzy na dziedzińcu zamku w Kętrzynie
Na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku rozpoczęto badania archeologiczne. Przedstawiciele mieszczącego się w zamku muzeum spodziewają się znalezienia średniowiecznych artefaktów, bo dziedziniec nie był dotąd gruntowanie przebadany.
W najbliższych miesiącach archeolodzy planują wykonanie pięciu wykopów na dziedzińcu.
Nie wiemy, jak głęboko będą sięgały wykopy, życie pokaże, czy znajdują się pod ziemią jakieś artefakty, czy nie. Spodziewamy się np. średniowiecznej glinianej ceramiki, zobaczymy, czy nasze przypuszczenia się potwierdzą
– powiedziała dyrektor mieszczącego się w XIV-wiecznym zamku Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska.
Nie wiemy, jak głęboko będą sięgały wykopy, życie pokaże, czy znajdują się pod ziemią jakieś artefakty, czy nie. Spodziewamy się np. średniowiecznej glinianej ceramiki, zobaczymy, czy nasze przypuszczenia się potwierdzą
– dodała.
Dotąd na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku nie było prac archeologicznych.
Dziedziniec był rozkopywany miejscowo na potrzeby montażu instalacji, 20 lat temu były bardzo drobne badania archeologiczne, takich prawdziwych, zakrojonych na większą skalę badań tu nie było
– przyznała. Wojciechowska dodała, że badania będą prowadzone m.in. w sąsiedztwie zamkowej studni.
Prace archeologiczne, które obecnie rozpoczęto służą sporządzeniu dokumentacji potrzebnej do odbudowy drewnianych krużganków, które pierwotnie biegły na poziomie pierwszego piętra. Służyły one do komunikacji. Dopiero po sporządzeniu dokumentacji zapadnie decyzja o odbudowie krużganków i rozpocznie się poszukiwanie źródła finansowania tego typu prac.
Kętrzyński zamek w XIV wieku wybudowali Krzyżacy. Pierwszy raz pojawia się w wykazie inwentarzy zamków zakonnych w 1374 r. Rezydował w nim krzyżacki urzędnik nazywany prokuratorem.
Przez lata zamek był wielokrotnie przebudowywany. Przed II wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników. Jak podaje na swojej stronie kętrzyńskie muzeum, w początku lat 40. część piwnic przebudowano na schron przeciwlotniczy.
W końcu stycznia 1945 r. po zajęciu miasta przez wojska radzieckie zamek i większa część staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone. W oparciu o rysunki wykonane w końcu XIX w. przez Konrada Steinbrechta odbudowywano go w latach 60. XX wieku.
Dziś, oprócz muzeum, w zamku jest biblioteka.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP