Region
Archeolodzy odkryli „Warmińskie Pompeje” w Barczewku
Dobiegają końca prace archeologiczne w Barczewku koło Barczewa. Archeolodzy odkryli tam pozostałości pierwszej średniowiecznej lokalizacji Barczewa.
Polsko-niemieccy naukowcy znalezisko nazwali „Warmińskimi Pompejami”, bo osada pozostała właściwie nie zmieniona po kataklizmie, którym był najazd wojsk litewskich księcia Kiejstuta w poł. XIV wieku. W sobotę dobiega końca projekt badawczy, a spod ziemi wychodzą wciąż nowe i coraz cenniejsze znaleziska.
Jak powiedział Radiu Olsztyn kierownik projektu Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu w Gdańsku, naukowcy dotarli do poziomu konstrukcji zawalonej podczas pożaru budowli, więc to co kryje się pod ziemią nie jest przypadkowe. Wczoraj znaleziono sakiewkę pełną jednostronnie bitych monet.
Znalezione przedmioty takie jak: ceramika, biżuteria, bełty, kłódki i monety są według prawa własnością Skarbu Państwa, więc nie pozostaną w Barczewie. Jest jednak szansa, by mieszkańcy i turyści obejrzeli artefakty. W barczewskim ratuszu powstaje specjalna sala muzealne z pełnymi zabezpieczeniami, gdzie w przyszłości zorganizowana będzie wystawa przedmiotów pochodzących z wykopalisk.
Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa zapowiada, że sala będzie gotowa już w grudniu, więc w przyszłym roku będzie można zorganizować wystawę.
W przyszłym roku polsko-niemiecka ekipa archeologów planuje wrócić na stanowisko w Barczewku, jednak warunkiem jest pozyskanie finansowania, a pomoc w tym względzie obiecał warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski. (grzym/as)
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej: