Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Armia wzywa obywateli. Dziś rusza kwalifikacja wojskowa
W całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która w tym roku obejmie około 230 tysięcy osób, głównie młodych mężczyzn oraz kobiety kończące studia na kierunkach istotnych dla wojska.
Kwalifikacja wojskowa to rutynowy, coroczny proces, którego celem jest określenie zdolności fizycznych i psychicznych obywateli do pełnienia służby. Wezwania są dostarczane pocztą, a sama kwalifikacja odbywa się w wyznaczonych punktach znajdujących się na terenie każdego powiatu.
W regionie wezwanie na kwalifikację wojskową dostanie około 9,5 tysiąca mieszkańców. Pierwsi staną dziś przed komisją w Ełku. W Olsztynie rozpocznie się 10 lutego i potrwa do końca marca.
Obowiązek dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2006 roku oraz urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, kobiet urodzonych w latach 1998-2006 posiadających kwalifikację przydatną do służby wojskowej
– powiedział kapitan Przemysław Domanowski, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie.
Wzywane są także kobiety, które kończą studia na kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych. W trakcie kwalifikacji wojskowej sprawdzana jest tożsamość wezwanego obywatela, a następnie odbywa się badanie psychologiczne i medyczne, mające ustalić zdolności do pełnienia służby wojskowej.
Wezwany na kwalifikację wojskową musi zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kilka innych dokumentów.
To dokumenty potwierdzające wykształcenie, w tym kwalifikacje językowe, dyplomy, prawo jazdy i dodatkowe uprawnienia, które dana osoba posiada. Należy zabrać ze sobą również dokumentację medyczną dotyczącą historii przebytych lub aktualnych chorób
– powiedział ppłk. Sylwester Kulik, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota.
Wezwana osoba po badaniu przez komisję może otrzymać kategorię A – zdolny do czynnej służby wojskowej lub B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co wiąże się z powtórzeniem kwalifikacji w kolejnych latach.
Osobnymi kategoriami są te przeznaczone dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. Ci obywatele mogą otrzymać kategorię D – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w trakcie pokoju (z wyjątkiem niektórych stanowisk, między innymi w ramach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej) lub kategorię E – trwale niedolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w trakcie pokoju, jak i wojny.
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku potrwa do końca kwietnia. Za niestawienie się na wezwanie grozi odpowiedzialność karna, w tym grzywna lub przymusowe doprowadzenie na kwalifikację wojskową przez policję.
Szczegóły całego procesu, a także informacje na temat możliwości wstąpienia do Wojska Polskiego, znajdziemy na stronach internetowych Wojskowych Centrów Rekrutacji.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: A. Niebojewska/A.Chmielewska za K. Piasecka/IAR