Biblioteka Elbląska w elitarnym gronie
Zabytkowy księgozbiór starodruków Biblioteki Elbląskiej oficjalnie wpisany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Biblioteka Elbląska jest jedyną biblioteką na Warmii i Mazurach w tak elitarnym gronie. Wpisane są tam m.in. Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Biblioteka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
W narodowym zasobie znalazło się ponad dziewięć tysięcy woluminów z ogromnej kolekcji Biblioteki Elbląskiej, której początki sięgają 1601 roku. Zbiory w czasie wojny uległy zniszczeniu, część została rozkradziona. Mimo tego zachowało się wiele cennych ksiąg, starodruków i rękopisów. Niektóre są jedynymi egzemplarzami w Polsce. Dlatego są niezwykle cenne dla kultury narodowej. Ich włączenie do Narodowego Zasobu oznacza szczególną opiekę państwa nad tą kolekcją – tłumaczy Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Biblioteka Elbląska ma własną pracownię konserwacji papieru i dygitalizacji zbiorów. Nie ustaje też w odszukiwaniu np. na aukcjach ksiąg z przedwojennych zasobów.
(mstan/as)