Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Boże Narodzenie w dawnych Prusach

Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Wypiekanie pierników, mateczki adwentowe i piramidki bożonarodzeniowe. O świątecznych tradycjach na terenach dawnych Prus mówiła w Radiu Elbląg etnograf Wioleta Rudzka.

Dawniej Boże Narodzenie na naszych ziemiach miało różne oblicza. – To między innymi za sprawą tych, którzy przynosili dzieciom podarki – mówiła Wioleta Rudzka.

W XIX wieku wierzono jeszcze, że dzieciom przynosi prezenty Nicolaus. Po I wojnie światowej pojawił się Weihnachtsmann, który był inną postacią, bardziej groźną i chodził w futrze. Przynosił dzieciom prezenty, które były kładzione na tzw. talerz bożonarodzeniowy

– powiedziała.

Pierwowzorem choinki na tych ziemiach były piramidy bożonarodzeniowe, które gościły w wielu domach do lat 70. XX wieku. – Później przyszedł czas na zielone drzewko – dodała Rudzka.

Jeżeli chodzi o ozdoby, to ludzie robili je sami. Najczęściej były to jakieś pierniczki, pazłotka, cukierki, coś słodkiego. Również marcepanowe figurki. Oczywiście ten marcepan królewiecki był w Elblągu niesamowicie ważny

– podkreśliła.

Innym znanym zwyczajem w dawnym Elblągu było wypiekanie pierników. W elbląskich domach pieczono ciasteczka o nazwie Pfeffernuse, które miały okrągły kształt i intensywny korzenny smak. Nadal można spotkać tego typu wypieki na Mazurach, gdzie obecnie występują pod nazwą fafernuchy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski