Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Czy da się zrezygnować z ocen w szkołach?
Szkoła bez cyfrowych ocen? Wiele placówek w regionie udowadnia, że to możliwe.
Wolą obserwować uczniów i rozmawiać o ich postępach. Jedynym momentem, kiedy trzeba wystawić ocenę, jest koniec roku, ale i tu uczeń ma na nią wpływ. Konsultuje ją bowiem z nauczycielem. Jak mówią zwolennicy takiego systemu, dzięki niemu zmniejsza się szkolny stres, a uczeń zaczyna samodzielnie myśleć i rozwiązywać problemy. Fundacja „Szkoła bez ocen” z Lublina, której prezesem jest Jarosław Durszewicz, zorganizowała w naszym regionie kilka debat i przeprowadziła akcję „Akademia zwinnego dyrektora”, po której w różnych szkołach powstały klasy bez ocen cyfrowych.
W Olsztynie i w regionie coraz więcej szkół decyduje się na przejście na ten system. – Tak jest np. w olsztyńskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 – potwierdziła wicedyrektor Daria Kowalczyk. Bez ocen uczą się dzieci i młodzież w olsztyńskich szkołach podstawowych nr 3, 13 i 34, a także w Świątkach i w Klebarku Wielkim.
Oceny cyfrowe – bieżące, czyli stawiane w ciągu roku szkolnego – nie są według prawa obowiązkowe.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Specjaliści rozmawiali o problemach młodego pokolenia
- Czekali na to 10 miesięcy. Uczniowie zakończyli rok szkolny i rozpoczęli wakacje
- Elbląg zajął całe podium. Trzy najlepsze szkoły podstawowe w województwie są właśnie tam
- Bezpieczne powroty z wakacji. Wspólna akcja policji i inspektorów transportu drogowego