Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Deficyt lekarzy problemem regionu. „To walka o absolwenta medycyny”

Brakuje lekarzy – staje się to coraz większym problemem także na Warmii i Mazurach. Szpitale poszukują chętnych do pracy, a zespoły ratownictwa medycznego muszą radzić sobie bez wsparcia specjalistów.

Rocznie kierunek lekarski na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kończy około 40 osób. Wchodzą na rynek pracy, ale często nie tu, gdzie kończyli studia. Dziekan wydziału lekarskiego prof. UWM Leszek Gromadziński podkreślił, że podejmowane są próby zachęcenia ich do zatrzymania się w naszym regionie.

Stypendia są przyznawane także przez różnego rodzaju samorządy, aby zachęcić absolwentów kierunku lekarskiego do pracy w danym mieście czy województwie. Także, by zachęcić do pewnych specjalizacji. Walka o absolwenta kierunku lekarskiego, który zdał egzamin końcowy na odpowiednią ilość punktów. Kolejna rywalizacja to kwestia specjalizacji. Brakuje nam geriatrów, psychiatrów, psychiatrów dziecięcych

– mówił.

Zdarza się, że z powodu braków kadrowych zamykane są oddziały szpitalne. Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kuriata przyznał, że z powodu braków kadrowych zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają bez lekarzy, lecz bazują na wykwalifikowanych ratownikach.

Są miejsca, w których dostępność lekarza jest na poziomie niemal stu procent. Brakuje jednego dyżuru w ciągu miesiąca. Są miejsca, w których lekarzy w zespołach specjalistycznych praktycznie nie ma. Wtedy karetka wyjeżdża w trzyosobowym składzie zespołu ratowników medycznych. Najtrudniej jest w większych ośrodkach. Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nieobecność lekarza, jest Olsztyn, później Ostróda, Iława, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek – tam najczęściej brakuje lekarzy

– dodał.

Podczas pandemii ze względu na braki kadrowe w karetkach specjalistycznych nie musiał jeździć lekarz. Choć stan zagrożenia epidemicznego przestał obowiązywać, sytuacja nie uległa poprawie. Tak wynika z obowiązującej nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski