Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Desant z łodzi i przeprawa Borsuków. Trwają ćwiczenia „Dzielny Dzik 26”. [GALERIA]

Fot. P. Getka

Na poligonie w Orzyszu zakończyła się przeprawa czołgów i wozów bojowych przez jezioro, przeprowadzona w ramach ćwiczeń „Dzielny Dzik 26”. Manewry służyły sprawdzeniu i doskonaleniu współdziałania różnych rodzajów sił zbrojnych. W działaniach uczestniczyli spadochroniarze, ciężki sprzęt wojskowy oraz drony.

Ćwiczenia „Dzielny Dzik” to także współpraca sił zbrojnych z instytucjami cywilnymi. Jak tłumaczył wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, jest to kluczowe.

Koncentrujemy się na współpracy i wspólnym działaniu, a z każdego doświadczenia będziemy wyciągać wnioski na przyszłość. Nasze województwo wyróżnia się największą liczbą żołnierzy zawodowych – służy tu około 25 tysięcy wojskowych. Jesteśmy również najbardziej ufortyfikowanym regionem kraju, co stanowi powód do dumy. Bliskość dużego poligonu w Orzyszu sprawia, że właśnie tutaj żołnierze regularnie prowadzą ćwiczenia, doskonaląc koordynację działań

– mówił.

Jednym z ważnych elementów szkolenia była przeprawa wodna. Jak podkreślił major Karol Frankowski z 16. Dywizji Zmechanizowanej, operacja wymagała ścisłej współpracy różnych rodzajów wojsk.

Pododdziały 16. Dywizji Zmechanizowanej, które mają zdolność pływania, czyli Bojowe Wozy Piechoty Borsuk, przeprawiają się na drugi brzeg jeziora. Zadanie nie mogłoby zostać zrealizowane bez wsparcia lotnictwa i roju dronów, który w tym samym czasie atakuje siły przeciwnika, aby je unieszkodliwić i uniemożliwić atak na nasze pododdziały

– wyjaśniał.

Poza Borsukami przeszkodę wodną pokonały również czołgi K2, wykorzystując mosty pontonowe.

Żołnierze ćwiczyli także szybkie przemieszczanie dużych zgrupowań wojsk. W jednym ze scenariuszy brygada, która weszła w kontakt z przeciwnikiem, musiała wycofać się w rejon Nidzicy w celu odtworzenia zdolności bojowych.

Sprawdzaliśmy, w jak szybkim tempie brygada potrafi przemieszczać się po drogach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego. W ruchu były pojazdy gąsienicowe wyposażone w nakładki drogowe, kolumny były tankowane, prowadzono naprawy sprzętu i uzupełniano zapasy. Wszystko po to, aby ocenić, jak szybko brygada jest w stanie odtworzyć zdolność bojową i wrócić do działań

– dodał Frankowski.

„Dzielny Dzik 26” jest częścią federacji ćwiczeń „Bursztynowy Obrońca 26”. W manewrach biorą też udział żołnierze litewscy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: P. Kisiel
Redakcja: A. Niebojewska/M, Rutynowski