Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Drugi dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu za nami

Fot. R. Oleksiewicz

Drugi dzień 95. Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu dostarczył wielkich emocji. Siódmym zawodnikiem w kadrze na czempionat globu w Fukuoce został Kacper Stokowski, który wypełnił minimum na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Wyścig finałowy w olsztyńskiej Aquasferze zakończył na 1. miejscu ex aequo z Ksawerym Masiukiem.

Stokowski, który na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych, kwalifikację wywalczył już w eliminacjach, w których wyrównał rekord życiowy (53.82). Po wyścigu nie ukrywał zadowolenia.

Przyleciałem do Polski dwa dni temu. Najważniejsze dla mnie, że jest progres i udaje mi się poprawiać co start. Nie ukrywam, stresowałem się, bo ostatni raz startowałem na długim basenie w sierpniu na mistrzostwach Europy. Plan zrealizowałem w stu procentach. Nie mówię tu o czasie, tylko o sposobie płynięcia, o stylu. Mogę powiedzieć z ręką na sercu, że to był dobry wyścig w moim wykonaniu. Popłynąłem tak jak chciałem i tak jak chciał trener, więc na pewno będzie zadowolony

– mówił Kacper Stokowski.

Kilka godzin później zawodnik AZS UMCS Lublin popłynął jeszcze szybciej, a jego pojedynek o złoto z Ksawerym Masiukiem był ozdobą sesji finałowej. Na półmetku Stokowski był nieznacznie szybszy, ale na ostatnich metrach jego młodszy kolega z reprezentacji odrobił wszystkie straty. Obaj dotknęli ściany na mecie w dokładnie tym samym momencie, notując czas 53.74 i następnie wspólnie celebrowali swój sukces.

Ufam moim trenerom, jesteśmy świadomi tego, co się dzieje. W założeniach wygląda to bardzo dobrze. Pływam szybciej niż w tym okresie rok temu, więc możliwe, że później też będę szybszy. Mam świadomość swojego ciała i wiem, jak pływam. Podchodzę do tego z chłodną głową

– mówił Masiuk.

Fot. R. Oleksiewicz

W tej samej konkurencji wśród kobiet rewelacyjnie poradziła sobie Adela Piskorska. Zawodniczka AZS UMCS Lublin poprawiła własny rekord Polski młodzieżowców, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę minuty (59.76). Do najlepszego czasu w historii krajowego pływania zabrakło jej zaledwie setnej sekundy.

Dzisiejsze starty były bardzo na plus. Rano wydawało mi się, że będzie ciężko, na pewno odczułam wczorajsze starty. Wynik popołudniowy mnie zaskoczył. Nie napinałam się – wiedziałam, że już mam minimum, więc chciałam się cieszyć tu i teraz. Nie tyle zbierać doświadczenie, co dopracowywać szczegóły. Tutaj taki szczegół był na zakończeniu, które zepsułam w pełnej krasie

– opowiadała Piskorska, która ostatnio zaliczyła sporo startów za granicą.

Wszystkie imprezy międzynarodowe przygotowują do Paryża pod względem nabierania doświadczenia i podpatrywania najlepszych. Nie tylko w wodzie, ale również poza nią. Pierwsze takie przetarcie miałam na Pucharze Świata, później na mistrzostwach świata, a teraz na Swim Open w Sztokholmie i Berlinie, więc mniej więcej wiem, z czym to się je

– podsumowała.

Dobre wyniki notowali też żabkarze. W finale mężczyzn trzech zawodników popłynęło poniżej 28 sekund. Wygrał Jan Kałusowski, który wyprzedził Dawida Wiekierę i Bartosza Skórę. Zawodnik Trójki Łódź wypełnił minimum na Uniwersjadę, podobnie jak Dominika Sztandera w rywalizacji pań. Reprezentantka Juvenii Wrocław jedną długość basenu pokonała w 30.90 – wolniej o zaledwie 23 setne sekundy od jej tegorocznego rekordu Polski.

Przed zawodami miałam trochę wątpliwości, co się wydarzy. Na drodze pojawiło się trochę przeszkód, które pokonałam. Nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobrze

– komentowała po wyścigu.

W Olsztynie Sztandera będzie też faworytką zmagań na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Zobaczymy, jak to wyjdzie. Nie chcę się stresować, chcę do startu podejść z luźną głową, żeby czerpać z tego przyjemność. Co będzie, to będzie, chcę się dobrze bawić

– zapowiadała.

Bardzo blisko kwalifikacji na mistrzostwa świata byli w czwartek zmienniści: Aleksandra Knop i Michał Piela. Zawodniczka UKS 190 Łódź wygrała zmagania na dystansie 400 metrów z czasem 4:43.32 i do minimum zabrakło jej zaledwie 26 setnych sekundy. Z kolei reprezentant Unii Oświęcim triumfował z wynikiem 4:17.82 – gorszym od wymaganego rezultatu o 34 setne.

Po południu odbyły się jeszcze finały 200 m stylem dowolnym. Złoto wywalczyli Wiktoria Guść (MKP Szczecin) oraz Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice). Guść dobrze finiszowała i na ostatnich metrach wyprzedziła broniącą tytułu Aleksandrę Polańską, natomiast Sieradzki okazał się lepszy od 17-letniego Mikołaja Filipiaka o niespełna sekundę.

Drugi dzień krajowego czempionatu, który odbywa się przy wsparciu sponsora głównego PZP – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a także Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz firm Arena, Variopool i Carolina Medical Center – zwieńczyły zmagania sztafet 4×100 m stylem dowolnym. Wśród kobiet najlepsze okazały się pływaczki Juvenii Wrocław, a wśród mężczyzn triumfowali zawodnicy AZS AWF Katowice, którzy poprawili rekord Polski młodzieżowców.

Mistrzostwa Polski potrwają do soboty. Eliminacje rozpoczynają się codziennie o godzinie 9, a finały o 17.15 (za wyjątkiem soboty, gdy początek walki o medale zaplanowano na 16.10). Transmisję z porannych bloków można oglądać na kanale PZP na YouTubie, natomiast sesje finałowe pokazuje TVP Sport. Popołudniowe zmagania są również dostępne w internecie – na stronie sport.tvp.pl.

Medaliści czwartkowych finałów:

Kobiety

200 m stylem dowolnym
1. Wiktoria Guść (MKP Szczecin) 2:00.30
2. Aleksandra Polańska (AZS UW Warszawa) 2:00.41
3. Klaudia Tarasiewicz (MKP Szczecin) 2:02.60

50 m stylem klasycznym
1. Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław) 30.90
2. Karolina Piechowicz (Swimland Olsztyn) 31.47
3. Barbara Mazurkiewicz (AZS UW Warszawa) 31.61

100 m stylem grzbietowym
1. Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) 59.76 – rekord Polski młodzieżowców
2. Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) 1:01.87
3. Weronika Górecka (Juvenia Wrocław) 1:01.96

400 m stylem zmiennym
1. Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź) 4:43.32
2. Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) 4:50.11
3. Justyna Poznańska (Jedynka Łódź) 4:55.16

4×100 m stylem dowolnym:
1. Juvenia Wrocław 3:44.83
2. AZS UW Warszawa 3:49.08
3. G-8 Bielany Warszawa 3:53.76 – rekord Polski 17- i 18-latków

Mężczyźni

200 m stylem dowolnym
1. Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) 1:48.13
2. Mikołaj Filipiak (Barrakuda Gdańsk) 1:49.10
3. Adam Zdybel (Delfin Gdynia) 1:50.83

50 m stylem klasycznym
1. Jan Kałusowski (Trójka Łódź) 27.67
2. Dawid Wiekiera (Wodnik 29 Tychy) 27.88
3. Bartosz Skóra (UKS Piątka Konstantynów Łódzki) 27.94

100 m stylem grzbietowym
1. Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) 53.74
1. Ksawery Masiuk (G-8 Bielany Warszawa) 53.74
3. Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków) 54.89

400 m stylem zmiennym
1. Michał Piela (Unia Oświęcim) 4:17.82
2. Adam Kuczak (AZS AWF Katowice) 4:25.93
3. Krzysztof Chmielewski (IUKS Muszelka Warszawa) 4:26.76

4×100 m stylem dowolnym:
1. AZS AWF Katowice 3:19.41 – rekord Polski młodzieżowców
2. MKP Szczecin 3:21.33
3. Warta Poznań 3:27.59

Fot. R. Oleksiewicz

Fot. R. Oleksiewicz

Fot. R. Oleksiewicz

Fot. R. Oleksiewicz

Redakcja: M. Rutynowski za Polskim Związek Pływacki