Duży ruch na Kanale Elbląskim. Najwięcej chętnych między Kątami a Buczyńcem

Fot. FB Żegluga Ostródzko-Elbląska
Kanał Elbląski i jego pochylnie przyciągają turystów. Podczas długiego majowego weekendu przeprawiono około stu jednostek.
Jak powiedział rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, największym zainteresowaniem cieszył się odcinek pomiędzy pochylniami Kąty i Buczyniec.
Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Unikalny w skali światowej system wodny rozwiązał problem prawie 100-metrowej różnicy wysokości terenu na 8,5-kilometrowym odcinku pomiędzy jeziorem Druzno, a jeziorem Piniewo.
System kanału obejmuje pięć pochylni: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec oraz cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda. Łączna długość tego szlaku wodnego to około 115,5 kilometra.
Żeglarze muszą być przygotowani na utrudnienia na szlaku wodnym między Jeziorem Jeziorak a Miłomłynem. Do 16 maja zamknięty pozostanie odcinek Kanału Iławskiego. Liczący 10 kilometrów Kanał Iławski łączy Kanał Elbląski od śluzy Miłomłyn w Miłomłynie z jeziorem Jeziorak poprzez jezioro Dauby.
Powodem utrudnień są przedłużające się prace remontowe.
Na czas remontu nie wyznaczono alternatywnej drogi wodnej. To oznacza, że żeglarze muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zakończenie prac
– przekazał Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Obecnie głębokość wody w kanale wynosi standardowo 1,5 metra, jednak na remontowanym odcinku spadła do około 130 centymetrów.
Na szlaku wodnym przez Jeziorak poziom wody utrzymuje się głębokości prawie 2 metrów. Wszystkie śluzy na trasie są czynne codziennie w godzinach od 10 do 19.
Posłuchaj wypowiedzi

Kanał Iławski. Fot. FB NAVICULA – Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Fot. FB Żegluga Ostródzko-Elbląska

Fot. FB Żegluga Ostródzko-Elbląska
Autor: A. Pastuszka
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy