Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Dziennikarze sportowi świętują. „Ta praca stwarza wiele fantastycznych możliwości”

2 lipca swoje święto obchodzą dziennikarze sportowi. To oni relacjonują, komentują i przekazują szczegółowe informacje z wydarzeń, które elektryzują kibiców w regionie, kraju, Europie i na świecie.

W dniu ich święta porozmawialiśmy z pochodzącymi z Olsztyna dziennikarzami i komentatorami sportowymi, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tego zawodu, a także opowiedzieli o swoich początkach i pierwszych wywiadach sportowych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów z Maciejem Iwańskim z TVP Sport, Adrianem Brzozowskim z Polsatu Sport oraz naszym redakcyjnym kolegą Maciejem Świniarskim.

To jest tak, jak ze sportowcami. Każdy mecz, który już jest zakończony, jest częścią historii. Zawsze jest coś, na co można spojrzeć „do przodu”. Chociaż to prawda, że przychodząc do telewizji, nie spodziewałem się, że będę mógł pracować dla naszych telewidzów na jedenastym wielkim turnieju piłkarskim, do tego turnieje piłki ręcznej, Igrzyska Olimpijskie… To kapitalna przygoda!

– powiedział Radiu Olsztyn Maciej Iwański z TVP Sport.

Bycie dziennikarzem sportowym stwarza wiele fantastycznych możliwości. Poznawanie nowych osób, różnych dyscyplin sportu, nowych miast, nowych krajów, nowych kultur… Możemy jeszcze o tym opowiadać innym i jeszcze nam za to płacą. To jest coś fantastycznego!

– przyznał były dziennikarz Radia Olsztyn, a obecnie Polsatu Sport Adrian Brzozowski.

W 2002 roku, gdy rozpocząłem swoją pracę w Radiu Olsztyn, pamiętam że ówczesny wydawca zlecił mi temat „Małyszomanii”. To był akurat początek sezonu, w którym Adam Małysz bronił Kryształowej Kuli. Stwierdziłem, że nie będę biegał po Olsztynie i pytał wszystkich, czy kibicują naszemu skoczowi, bo odpowiedź była oczywista. Wtedy jeszcze internetu praktycznie nie było. Po wielu staraniach zdobyłem telefon do Polskiego Związku Narciarskiego, a potem udało mi się dodzwonić do hotelu Kuusamo, gdzie przebywała nasza kadra. Udało mi się dosłownie chwilę porozmawiać z Adamem Małyszem i nieco dłużej z trenerem polskich skoczków – Apoloniuszem Tajnerem. Tak zaczęła się moja przygoda z dziennikarstwem

– przyznał Maciej Świniarski z Radia Olsztyn.

Międzynarodowy Dzień Dziennikarza Sportowego ustanowiono w 1994 roku w Manchesterze podczas kongresu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: P. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy