Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak pojadą pociągi i autobusy?

Dziś w nocy (28/29 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Wydawany co pięć lat, na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej – wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. Z przeprowadzonego w październiku 2022 r. sondażu IBRiS wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Komisja Europejska – na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych – we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych – tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.

Komunikacja nocna w Olsztynie

W związku ze zmianą czasu wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu linii nocnych. Odjazdy autobusu linii N01 z krańca “Dworzec Główny” o godz. 23:32 i 1:02 zrealizowane będą wg czasu letniego, natomiast odjazd o godz. 3:02 wg czasu zimowego (po przestawieniu zegara).

Odjazdy autobusu linii N02 z krańca “Dworzec Główny” o godz. 23:14 i 1:04 zrealizowane będą w całości wg czasu letniego, natomiast odjazd o godz. 2:34 realizowany będzie wg czasu letniego do przystanku “Słoneczny Stok”. Na przystanku “Słoneczny Stok” nastąpi godzinna przerwa i dalsza część trasy od 3:17 zrealizowana zostanie według czasu zimowego.

Zmiana czasu na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe opracowały specjalny rozkład jazdy.

Pociągi znajdujące się w tym czasie w trasie, około godz. 3.00 zatrzymają się na około 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości się nie zmienią. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 29 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy

– powiedziała Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK.

Według informacji PKP Intercity, żaden z pociągów spółki, które będą się zatrzymywały ze względu na zmianę czasu, nie będą miały godzinnego postoju w województwie warmińsko – mazurskim. Dwa pociągi jadące przez Warmię i Mazury będą miały swoje postoje na stacji Częstochowa, Warszawa Wschodnia i Ciechanów. Dotyczy to pociągów TLK Karpaty oraz TLK Ustronie. Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów można znaleźć na stronach internetowych przewoźników.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: U. Kaczorowska (PAP)/B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska