Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Eksperci o wentylacji pomieszczeń. „Świeże powietrze to dobrze pracująca głowa”

Fot. flickr.com

Jesienią i zimą coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Warto zadbać o ich odpowiednią wentylację – apelują eksperci.

Zmęczenie, bóle i zawroty głowy, a także problemy z drogami oddechowymi – to niektóre objawy tak zwanego zespołu chorego budynku. Dochodzi do niego, kiedy regularnie nie wietrzymy pomieszczeń. Trwa też sezon grzewczy, a wraz z nim w wielu mieszkaniach pojawia się kłopot z wilgocią, grzybami i pleśnią. – To niebezpieczne dla naszego zdrowia – zaznaczył Janusz Dzisko, dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu.

Część z tych grzybów jest rakotwórcza, a więc zarodniki, które się pojawiają negatywnie wpływają na zdrowie i życie mieszkańców. Charakterystycznym momentem była tzw. zemsta Jagiellończyka, czyli odkrywanie miejsc zagrzybionych może wiązać się ze śmiertelnym zagrożeniem. Warto pamiętać, gdy remontujemy czy budujemy, o wentylacji, właściwym wietrzeniu i właściwych materiałach izolacyjnych

– dodał.

– To ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego – stwierdziła dr Maria Hlebowicz z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przede wszystkim świeże powietrze to nasza dobrze pracująca głowa, czyli mózg. Jest to niezbędne tam, gdzie się uczymy czy pracujemy. Kolejna rzecz, że dostarczanie świeżego tlenu jest niezbędne dla płuc, żeby one pracowały i dostarczały tlen dla organizmu. Także ze względów estetyczno-higienicznych jest to istotne

– mówiła.

Dodajmy, że człowiek do oddychania potrzebuje około 20 metrów sześciennych świeżego powietrza na godzinę, a wydycha powietrze, w którym stężenie dwutlenku węgla wynosi ok. trzech-czterech procent. Jeśli pomieszczenie jest słabo wentylowane i jednocześnie przebywa w nim wiele osób, stężenie CO2 w powietrzu rośnie. To może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia.

Eksperci zalecają, żeby regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale tak, żeby nie doprowadzać do ich wychłodzenia.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

PRZECZYTAJ TAKŻE