Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Jak zatrzymać młodych ludzi w Elblągu? Posłuchaj Porannych Pytań

Od lewej: Sebastian Czyżyk-Skoczyk, Tomasz Budziński. Fot. J. Sulecki

Dobiega końca pierwszy miesiąc kadencji nowej Rady Miejskiej w Elblągu. W nowym składzie zasiadło wielu politycznych debiutantów.

Wśród nich są Tomasz Budziński z Koalicji Obywatelskiej i Sebastian Czyżyk-Skoczyk z Prawa i Sprawiedliwości. Obaj byli gośćmi elbląskiego studia Radia Olsztyn. Tomasz Budziński przyznał, że w kampanii elblążanie zwracali uwagę na potrzebę dokończenia wschodniej obwodnicy Elbląga.

W trakcie moich spotkań z mieszkańcami ten temat pojawiał się bardzo często. Dlatego uważam, że wokół tej sprawy powinien powstać polityczny konsensus. Obwodnica powinna zostać zrealizowana w tej kadencji

– wskazał.

Sebastian Czyżyk-Skoczyk mówił o postulatach dotyczących między innymi poprawy komunikacji miejskiej.

Jeżeli chodzi o mieszkańców i ich problemy, to na pewno priorytetowa jest kwestia komunikacji miejskiej, którą mam nadzieję, że zmienimy. Inną sprawą są kwestie oświatowe.

– dodał.

W liczącej 25 radnych elbląskiej Radzie Miejskiej jest 13 debiutantów. Jak, w ich ocenie, sprawić, by młodzi elblążanie nie wyjeżdżali z miasta?

Zdaniem radnego Koalicji Obywatelskiej Tomasza Budzińskiego, w wyjeżdżaniu młodych osób na studia nie ma nic złego, ale sęk w tym, by chcieli wrócić do swojego miasta.

Uważam, że problemem nie jest fakt, że młodzi elblążanie wyjeżdżają na studia, tylko to, że po ich zakończeniu nie wracają do Elbląga. Podstawą jest konieczność przygotowania dla nich miejsc pracy. Elbląg musi stać się atrakcyjny gospodarczo. Musimy do tego dążyć

– przyznał.

Zdaniem Sebastiana Czyżyka-Skoczyka, niższe koszty życia w Elblągu powodują, że spora część osób mieszka właśnie w Elblągu, a pracuje w Gdańsku.

Aby zachęcić młodych elblążan do pozostania w mieście, należałoby przedstawić im ofertę rozwoju, na przykład przy współpracy miejscowych uczelni z pracodawcami. Jako radni moglibyśmy zorganizować lepszą współpracę pomiędzy różnymi podmiotami tak, aby stworzyć lepsze perspektywy zatrudnienia

– ocenił.

W Elblągu funkcjonują dwie uczelnie wyższe – Akademia Nauk Stosowanych oraz Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.

Posłuchaj rozmowy Jana Suleckiego

00:00 / 00:00

Autor: J. Sulecki
Redakcja: K. Ośko