Elbląskie hospicjum obchodzi 30-lecie istnienia
Elbląskie hospicjum obchodzi jubileusz. Placówka obejmuje opieką stacjonarną oraz domową pacjentów z ich rodzinami.
Hospicjum działa od 30 lat. – Przez ten czas wiele się zdarzyło i spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi. Były to lata i trudne, i wspaniałe, bo były momenty naprawdę trudne, ale były też piękne chwile, jak np. wybudowanie nowego obiektu, kiedy się przeprowadziliśmy – powiedziała doktor Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego.
Stacjonarne Hospicjum Elbląskie zostało powołane dekretem biskupa elbląskiego. – To jubileusz niezwykle ważny, bo samo powstanie hospicjum było związane z kościołem lokalnym. Kiedy powstało 30 lat temu, było jednym z pierwszych w Polsce stacjonarnych hospicjów, które niosło pomoc osobom, które w tamtym czasie były często pozbawione godziwej opieki i dobrej troski – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Wojciech Skibicki.
Jubileusz hospicjum to święto jego pracowników i wolontariuszy. – To zajęcie daje mi dużą radość. Sam fakt, że mogę komuś umilić czas w ciężkim okresie życia jest budujące i rozwijające – mówiła Julia Rokicka, która w hospicjum jest wolontariuszką od ponad 8 lat.
Obecnie ośrodek jest prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego. Placówka obejmuje rocznie swoją opieką ponad osiemset osób.
Hospicjum Elbląskie nosi imię Aleksandry Gabrysiak – znanej elbląskiej społeczniczki, która wraz z 18-letnią córką zginęła w 1993 roku w swoim mieszkaniu. Podwójnego zabójstwa dokonał mężczyzna przebywający na przepustce z więzienia. 20-latek był jednym z wielu podopiecznych „doktor Oli”. W lutym biskup Jacek Jezierski zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak.
Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko