Inżynierowie mają dziś swoje święto
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nauk Inżynieryjnych na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Jednym słowem – inżynierowie mają swoje święto.
To doskonała okazja, by sprawdzić, jakie jest zainteresowanie kierunkami inżynierskimi w regionie. W tym roku akademickim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przyjął ponad 1,5 tysiąca osób. – Nie wszyscy jednak, z różnych względów, te studia skończą – powiedział Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich UWM w Olsztynie.
Podobnie jest z motywacją młodych osób do tego, żeby po pierwszym stopniu podjąć studia drugiego stopnia. Pokazujemy szersze perspektywy rozwoju i kreowania ścieżki życiowej, jednak wiele osób nie podejmuje chęci dalszego studiowania, bo mają już kwalifikacje
– dodał.
Jaki wkład jest inżynierów w zrównoważony rozwój czy walkę z ubóstwem? O tym dyskutowano na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zorganizowany tam został Światowy Dzień Inżyniera. Jak podkreślił prodziekan ds. rozwoju Wydziału Geoinżynierii UWM dr inż. Jacek Zabielski, jest co świętować.
My reprezentujemy kierunki zawodów, które są bardzo potrzebne na rynku i mamy kandydatów na studia. Zmieniło się spojrzenie – inżynier to zawód, który zawsze będzie potrzebny
– mówił.
Zagadnienia, którymi zajmują się inżynierowie są rozległe, a wśród studentów, co warto dodać, coraz więcej jest pań. To obecnie nawet około 40% studiujących na kierunkach technicznych. Wśród nich, panie Amelia i Alicja. Dlaczego wybrały Wydział Geoinżynierii?
Kwestia zainteresowań, umysłu ścisłego i tego, że budownictwo daje dosyć dużo perspektyw wbrew pozorom, że jesteśmy kobietami. (…) Jestem po liceum humanistycznym. Miałam duży próg, żeby przejść i zdobywać tutaj wiedzę. Zastanawiam się nad geotechnikę, bo chciałabym to robić
– powiedziały.
Inżynierowie odgrywają dużą rolę w rozwoju, a także w kreowaniu wizerunku miast. – Projektują, zajmują się budowami, nadzorami inwestorskimi – mówił Jarosław Kukliński, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów. Warto także dodać, że Izba Inżynierów przyznaje nagrody dla najlepszych absolwentów i za najlepiej przygotowaną pracę dyplomową.
Inżynierowie, są bardzo poszukiwani na rynku pracy, natomiast uczelnie na Warmii i Mazurach nie odnotowują aż tak dużego zainteresowania kierunkami technicznymi. Wykładowcy z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu starają się odczarować te kierunki. – Oferujemy m.in. kursy z matematyki oraz zajęcia integracyjne – powiedział Jerzy Buriak, prorektor ds. kształcenia w elbląskiej uczelni.
Jak dodała Agata Rychter, dyrektor instytutu politechnicznego Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, Studenci mają także możliwość odbycia praktyk w międzynarodowym środowisku. W Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu studiować można dwa kierunki politechniczne: budownictwo oraz mechanikę i budowę maszyn. Na pierwszy rok przyjęto około 40 osób.
Z inicjatywą ustanowienia 4 marca świętem, które ma podkreślać rolę twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa, wyszły międzynarodowe organizacje na Światowym Kongresie Inżynierów w Melbourne w listopadzie 2019 r.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Pastuszka/A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska/M. Rutynowski