Będą zmiany w Elbląskim Budżecie Obywatelskim
Władze Elbląga zapowiadają zmiany w budżecie obywatelskim. Chodzi o zabezpieczenie głosowania przed nieprawidłowościami i zwiększenie transparentności. To reakcja na nadużycia, do których doszło podczas poprzedniej edycji.
Jak poinformował wiceprezydent Piotr Kowal, jedną z wprowadzanych modyfikacji będzie ograniczenie liczby głosów oddawanych z jednego adresu IP do 5 na dobę.
Kolejna zmiana to wprowadzenie kart ze specjalnymi hologramami. Te karty do głosowania będą wydawane tylko i wyłącznie w punktach w urzędzie miasta. Chcemy, żeby było wydawane maksymalnie 5 kart dla jednej osoby
– powiedział.
Dodatkowo na kartach do głosowania mieszkańcy będą musieli złożyć własnoręczny podpis. Weryfikowane będą też głosy internautów.
W głosowaniu internetowym pojawi się klauzula informująca, że osoba dokonująca głosownia będzie zaznaczać imiennie, że to ona głosuje na dany projekt
– dodał.
Przypomnijmy, elbląska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. podejrzeń o fałszowanie dokumentów i wykorzystanie cudzych danych osobowych przy wypełnianiu kart do głosowania. W nadchodzącej, czternastej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania rekordową kwotę 5 milionów złotych – zapowiedział prezydent Elbląga Michał Missan.
Z czego po 700 tysięcy w każdym okręgu i 1,5 miliona na inicjatywę ogólnomiejską. Dodatkowo w każdym z okręgów zostanie wydzielona kwota 60 tysięcy złotych na małe projekty i ograniczenie kwotowe dla tych projektów zmienia się z 10 do 20 tysięcy. Wiemy, że to jest pochodna naszego budżetu, który też jest rekordowy w tym roku
– podkreślił Missan.
Do tej pory we wszystkich edycjach Elbląskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 260 projektów na kwotę prawie 40 milionów złotych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski