Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Jeży jest coraz mniej. Warto więc o nie zadbać

Fot. Adobe Stock

Spada populacja jeży w Europie. Warto więc zadbać o te sympatyczne ssaki.

Jeże są mięsożerne. Zjadą w naszych ogrodach m.in. dżdżownice, ślimaki, żaby, a nawet małe gryzonie. Potrafią także polować na węże. – Wbrew powszechnej opinii, jeże nie noszą na grzbietach jabłek. Są drapieżnikami – wyjaśniła dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Na grzbiecie dorosłego jeża znajduje się ok. 7 tysięcy kolców. W ciągu swojego życia wymienia je dwukrotnie. Jeże mają słaby wzrok i widzą świat w odcieniach szarości. Średnia długość życia jeża na wolności to od 3 do 8 lat. W Polsce żyją dwa gatunki: europejski – zwany zachodnim – i wschodni, mieszkający m.in. na Warmii i Mazurach.

A „dokąd nocą tupta jeż?” Główny powód nocnych eskapad mierzących maksymalnie 26 cm ssaków to po prostu chęć zdobycia pożywienia. Jeż powinien wtedy zjeść pokarm odpowiadający 1/6 masy swojego ciała. Jeżeli jesienią jeż nie będzie ważył co najmniej 700 g, to jest małe prawdopodobieństwo, że przeżyje zimę.

Część ssaków wkrótce zacznie szukać schronienia na zimę. Warto przygotować dla nich bezpieczne legowisko. Jeże powinny mieć możliwość swobodnego przemieszczania się, dlatego też warto w jednym miejscu rozszczelnić ogrodzenie.

Posłuchaj wypowiedzi

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko