Katarzyna Przybysz o polsko-rosyjskiej granicy na Zalewie Wiślanym
Na Zalewie Wiślanym przy granicy z obwodem królewieckim wciąż obowiązuje tzw. strefa zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa. Gościem Anety Pastuszki w Porannych Pytaniach elbląskiej redakcji Radia Olsztyn była rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku mł. chor. Katarzyna Przybysz.
Morski Oddział Straży Granicznej patroluje także lądowy odcinek na Mierzei Wiślanej.
Granica jest oznaczona specjalnymi pławami i nie można do niej wpływać. Długość granicy na Zalewie Wiślanym z Federacją Rosyjską to około 10 kilometrów
– mówiła Katarzyna Przybysz rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Jak się okazuje turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej trzymają się z dala od granicy z Obwodem Królewieckim. W tym roku straż graniczna nie odnotowała prób wejścia pas graniczny. W 2023 roku były dwa takie przypadki. Z kolei na Zalewie Wiślanym naruszenie granicy państwowej ostatni raz odnotowano w 2022 roku. Za nieumyślne przekroczenie granicy lądowej czy wodnej można otrzymać manat w wysokości 500 złotych.
Morski Oddział Straży Granicznej współpracuje z Krajową Administracją Skarbową. Ostatnio, wspólnie zabezpieczyli 900 kilogramów liści tytoniu i ponad 100 kilogramów krajanki tytoniowej o łącznej wartości ponad 600 tys. złotych. W sprawie zatrzymano 40-letniego mężczyznę z powiatu elbląskiego.
Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali także zatrudnienie ponad 250 cudzoziemców z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii oraz Gruzji. Połowa z nich wykonywała pracę bez zezwolenia.
Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy