Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Krzyżacy i Sowieci w Elblągu. 12 lutego to kłopotliwa data w historii miasta

Piwnice Domu Rektora w Elblągu

Są dwa fakty historyczne związane z dniem 12 lutego. Taką nazwę ma nawet jedna z ulic w centrum Elbląga. Tylko co ona upamiętnia?

Zdobycie i zburzenie przez elblążan zamku krzyżackiego ponad 500 lat temu? Czy może zdobycie Elbinga przez Armię Czerwoną 74 lata temu? Pierwsza rocznica warta odchodzenia pochodzi z 1454 roku, kiedy elblążanie przepędzili Krzyżaków i zburzyli ich warownię. Zamek był ogromny, to na nim wzorowali się budowniczowie w Malborku i innych zakonnych ośrodkach.

Zabytek zniknął bezpowrotnie, bo mieszczanie po przepędzeniu zakonu postanowili zniszczyć siedzibę Krzyżaków, by nigdy tu nie wrócili

– tłumaczy dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu.

Sporo śladów zostawiły za to dramatyczne walki o miasto w 1945 roku. Rosjanie, którzy zdobyli Elbląg podawali dwie daty. Obowiązującą dziś 10 lutego, narzuconą pół wieku temu przez sowiecką propagandę. I tę prawdziwą – zdaniem historyka Tomasza Glinieckiego – 12 lutego.

Wszystkie źródła podają właśnie ten dzień, ale Rosjanie po latach wpisują do historii 10 lutego, by przykryć konferencję jałtańską

– uważa historyk.

W centrum Elbląga jest ulica 12 Lutego, nazwana tak na cześć zdobycia miasta. Datę zmieniono, ale nazwa została. Część elblążan uważa, że ku upamiętnieniu dzielnych mieszczan, którzy pokonali krzyżaków.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Elbląg podzamcze

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy