Jerzy Hoffman: Słowo honoru przestało właściwie cokolwiek znaczyć
Gościem programu jest legenda polskiego filmu Jerzy Hoffman. Reżyser filmowy. Urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Hoffman debiutował w roku 1954 realizując wspólnie z Edwardem Skórzewskim film dokumentalny „Czy jesteś wśród nich?”.
Kawał historii kina w audycji! O kinie gatunkowym („Gangsterzy i filantropi”), przegraniu Oscara za „Potop” z Federico Fellinim, odrzuceniu kariery w USA i…pięknie, którego według Jerzego Hoffmana jest za mało dziś w kinie.
…Żyjemy w czasach, kiedy słowo honoru przestało właściwie cokolwiek znaczyć. (…) Myślę, że człowiek nie tylko myśli, ale wymaga dla siebie jakiegoś szacunku, ale wymagając dla siebie szacunku i czując jakąś godność osobistą, często zapomina, że ten sam szacunek, trzeba okazać temu i drugiemu człowiekowi, niezależnie od tego jak on jest inny, w swoich obyczajach, kulturze, korzeniach, ponieważ tylko szacunek dla cudzej godności, może być warunkiem żądania uznania godności własnej. Inaczej być nie może.
W programie „Okno na kulturę” Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury i mediów.
Posłuchaj audycji Okno na kulturę
Autor: Ł. Adamski
Redakcja: A. Dybcio