Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Leśniczówka Pranie w nowym wydaniu. Inauguracja połączona z multimedialną wystawą

Leśniczówka w Praniu

Leśniczówka Pranie uroczyście otwiera dziś podwoje po trwającym 1,5 roku remoncie. Z tej okazji zostanie zaprezentowana nowa stała wystawa o K. I. Gałczyńskim, jego pobytach na Mazurach, teatralnych dokonaniach, muzyce w wierszach i do wierszy Gałczyńskiego oraz o rodzinie poety.

Uroczyste rozpoczęcie tegorocznego sezonu artystycznego w Leśniczówce Pranie zaplanowano na godzinę 17, wstęp jest bezpłatny.

Po 43 latach w Muzeum w Praniu zaprezentujemy nową stałą wystawę. Zapraszamy na nową opowieść o K. I. Gałczyńskim, jego pobytach na Mazurach, teatralnych dokonaniach, muzyce w wierszach i do wierszy Gałczyńskiego oraz o rodzinie poety: żonie Natalii, córce Kirze i synu Konstantym

– powiedział Wojciech Kass, który wspólnie ze Zbigniewem Fałtynowiczem stworzył scenariusz wystawy. Nowa wystawa została zaaranżowana w dwóch pokojach: teatralnym i muzycznym.

Chcieliśmy podkreślić na tej wystawie, że Gałczyński karmił się teatrem i muzyką. Jego poezja jest pełna scenek, rozmów bohaterów wierszy, obrazów – w ten sposób też teatralizował swoją poezję. Gałczyński witaminizował poezję muzyką i teatrem, był w tym mistrzem. To chcieliśmy na nowej wystawie pokazać

– powiedział Kass podkreślając, że muzyka będzie towarzyszyła zwiedzającym nową wystawę.

00:00 / 00:00

Wojciech Kass – dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu

Podczas sobotniej inauguracji sezonu artystycznego w Praniu na scenie przy leśniczówce zaprezentowany zostanie fragment premierowego spektaklu „Ildefons. Facet księżycowy” w wykonaniu Magdaleny Smalary, Kacpra Kuszewskiego oraz Urszuli Borkowskiej (fortepian).

Leśniczówka Pranie – przed wojną Seehorst – na kilka lat stała się azylem Gałczyńskiego. Polska nazwa „Pranie” wzięła się od łąki, nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy „prała” czyli osnuwała się mgłą, dymiła.

Gałczyński pierwszy raz przyjechał do Prania w lipcu 1950 roku i przyjeżdżał tu z Warszawy przez kolejne 3 lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952 roku wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 roku.

W 1980 roku w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W leśniczówce Pranie Gałczyński napisał m.in. Kronikę Olsztyńską, Niobe, Wita Stwosza, Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu, Pieśni, Spotkanie z matką.

Pomnik Konstantego Gałczyńskiego w Praniu

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy