Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarta. „To obiekt na miarę XXI wieku”
Interaktywne mapy, fragmenty średniowiecznego uzbrojenia, a nawet kości odkryte podczas prac archeologicznych na Polach Grunwaldu. To wszystko można oglądać w nowej siedzibie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, która w środę została oficjalnie otwarta.
Na otwarciu obecny był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Przypominał o znaczeniu bitwy z 1410 roku.
Bitwa pod Grunwaldem to był moment przełomowy w historii Polski, ale także wydarzenie, które na wiele lat ukształtowało ład polityczny w naszej części Europy. Spowodowało, że Polska i Litwa mogły się dalej rozwijać w unii.
– Są w niej interaktywne mapy, animowane filmy, a także miejsce do prezentacji pozostałości po wielkiej bitwie z 1410 roku, zdobyte podczas wykopalisk archeologicznych w ostatnich latach. W dotychczasowej siedzibie brakowało już miejsca – przyznaje dyrektor placówki Szymon Drej.
Jest to muzeum na miarę XXI wieku – w pełni interaktywne, umożliwiające w pełni wniknięcie w czasy średniowieczne. W starym muzeum nie było już miejsca, aby eksponować nowe eksponaty.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał, że powstanie siedziby przebiegało z problemami, trzeba było też czerpać środki z funduszy unijnych, budżetu województwa i budżetu państwa.
Blisko 50 mln inwestycja przebiegała w sposób niełatwy, bo dopiero 3 wykonawca dokonał tego dzieła. Również był tutaj ważny montaż finansowy.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki odczytał list przysłany na tę uroczystość przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem nieustannie cieszy się zainteresowaniem zwiedzających. Jestem ogromnie rad, że otrzymuje właśnie nowoczesną siedzibę na miarę XXI wieku.
Oprócz przedstawicieli polskich władz na miejscu były też delegacje zagraniczne. Wagę wielkiej bitwy przypominał wiceminister kultury Litwy Vygintas Gasparavicius.
Ten wspólny triumf Polski i Litwy ugruntował potęgę i przyjaźń naszych narodów.
Na miejscu był też obecny wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.
Muzea przechowują przeszłość dla teraźniejszości i przyszłości. To miejsca spotkań, nauki, zrozumienia. Tu pod Grunwaldem to także symbol pojednania.
Koszt wyniósł ostatecznie 48 milionów złotych.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski