Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Od stycznia nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością
1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać świadczenie wspierające, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.
Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które m.in. ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce, otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów
– dodała rzeczniczka.
To, kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, będzie zależało od liczby punktów w decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) oraz od tego czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Zainteresowanie świadczeniem wspierającym przekroczyło możliwości urzędów
- Nowa forma wsparcia osób z niepełnosprawnością. Mówiła o nim minister rodziny i polityki społecznej
- Renta rodzinna. ZUS przypomina o obowiązku złożenia wniosku przez uczniów i studentów
- ZUS ostrzega przed oszustami. Oferują pomoc w sprawie świadczenia 800 plus