Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
PAN wyróżniła naukowców z Olsztyna. „W naszych regionach jest bardzo dobra nauka”
Polska Akademia Nauk wyróżniła naukowców z Olsztyna i Białegostoku. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w dawnym Domu Polskim, który jest siedzibą m.in. oddziału Polskiej Akademii Nauk.
Polska Akademia Nauk wyróżniła pięcioro naukowców – trzech z Olsztyna i dwóch z Białegostoku.
To najlepszy przykład, jak i co możemy zrobić. Te nagrody honorują doskonałych naukowców. Nie ma lepszego świadectwa, jak bardzo dobra nauka jest czyniona w naszych regionach, a po drugie jak bardzo możemy z tego korzystać
– powiedział na spotkaniu prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Dr hab. Elżbieta Regulska z Uniwersytetu w Białymstoku zdobyła nagrodę w kategorii nauki ścisłe, techniczne i nauki o Ziemi. Prowadziła badania pt. „Modyfikowane mieszane tlenki metali oraz aromatyczne związki heterocykliczne zawierające fosfor w układzie pierścieni skondensowanych jako materiały funkcjonalne”.
Moje badania wynikały z rozpoznania problemów, które istnieją w społeczeństwie. Następnie zaproponowałam, że można wykorzystać materiały, których właściwości przekładają się bezpośrednio na ich funkcje. Postanowiłam szukać ich w dwóch obszarach: związków nieorganicznych i organicznych
– mówiła dr hab. Elżbieta Regulska. Chodziło tu o rozpoznawanie problemów związanych z np. ograniczonym dostępem do energii.
Z naszego regionu wyróżniony został m.in. dr hab. inż. Roman Lewandowski za opracowanie pt. „Kontrola menedżerska i jej wpływ na wyniki szpitali publicznych”. Roman Lewandowski jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce.
Badania dotyczyły generalnie tego, w jaki sposób szpitale dostosowują się do zewnętrznego otoczenia w celu uzyskania jak najlepszych wyników
– powiedział dr hab. inż. Roman Lewandowski.
Nagrodę odebrał również prof. Grzegorz Jasiński z Olsztyna, który zajmuje się historią regionu, a w szczególności Mazur.
Interesuje mnie historia Mazur i szerzej, Prus Wschodnich, w XIX i XX wieku z położeniem ciężkości na sprawy etniczne, polityczne, szkolne i wyznaniowe
– dodał.
Narodzeni zostali także: prof. Andrzej Grzybowski z UWM za opracowania modeli algorytmów służących ocenie ryzyka krótkowzroczności oraz dr Agnieszka Gęgotek z Białegostoku za badania dotyczące zachowania skóry pod wpływem promieniowania.
– Kapituła zwracała uwagę na rozwój osobisty naukowców. To w końcu nagroda indywidualna – powiedziała prof. Agnieszka Zofia Wilczewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, która zasiadała w kapitule przyznającej nagrody z dziedziny nauk ścisłych.
W spotkaniu naukowców wzięli udział także przedstawiciele władz miasta i regionu. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz stwierdził, że miasto docenia współpracę z naukowcami z różnych środowisk i ceni sobie współpracę zarówno z Polską Akademią Nauk, jak i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.
Na uniwersytecie to cała armia osób, prawie 3 tys. Pracują na rzecz rozwoju naszego miasta, regionu i Polski
– mówił Grzymowicz.
Róbmy swoje, bo mamy do omówienia mnóstwo kwestii regionalnych. Tutaj jest i tygiel narodowościowy, i religijny. Nie patrzmy na Warszawę, Kraków czy inne ośrodki jak Wrocław i Gdańsk. Twórzmy swój ośrodek naukowy
– stwierdził wicewojewoda warmińsko-mazurski Zbigniew Szczypiński.
Maria Bąkowska z zarządu województwa mówiła z kolei o randze nagród przyznawanych przez PAN. – To osoby, które wnoszą nieoceniony wkład w rozwój nauki na naszym terenie – mówiła.
Była to już 7. edycja konkursu dla naukowców organizowanego przez oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski