Olsztyn, Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region, Regiony
Wspólnie opracują recepturę. Produkt pomoże osobom z nadwagą i żyjącym w stresie
Naukowcy z Olsztyna poszukują chętnych do współpracy przy tworzeniu produktu mlecznego. Produkt ma odpowiadać na potrzeby osób zmagających się z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i narażonych na stres.
Jak przekazała rzeczniczka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie Iwona Kieda, przedsięwzięcie jest prowadzone w ramach projektu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności – EIT Food. Partnerem projektu jest firma Mlekpol.
EIT Food RIS Consumer Engagement Labs to europejska inicjatywa współtworzenia żywności, do której zapraszane są instytucje naukowe, producenci żywności i sami konsumenci. Efektem działań w latach 2019-2023 było zaprojektowanie, opracowanie i wprowadzenie na rynek 30 innowacyjnych produktów spożywczych, nad którymi pracowało 106 paneli konsumenckich z 19 europejskich krajów.
Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby urodzone między 1982 a 1994 rokiem, które mieszkają w województwie warmińsko-mazurskim. Przedsięwzięcie jest skierowane szczególnie do konsumentów, którzy zmagają się z nadwagą i utrzymaniem prawidłowej masy ciała i odczuwają skutki życia w stresie, a nie wykluczają produktów mlecznych ze swojej diety.
Do udziału w procesie współtworzenia produktu zaprosimy 20 uczestników, którzy w małych grupach i przy wsparciu naukowców i przedsiębiorców będą rozwijać swoje pomysły w trakcie kilku spotkań online
– wyjaśniła koordynatorka Iwona Kieda.
Kreatywny proces został stworzony w oparciu o innowacyjną metodykę Uniwersytetu Warszawskiego. Punktem kulminacyjnym projektu będzie przeanalizowanie pomysłów wypracowanych przez uczestników, a następnie wybór i wdrożenie wybranego produktu na polski rynek.
Uczestnicy projektu nie będą testować opracowanych wcześniej wariantów produktu, ale stworzą go od podstaw. Ma nie tylko odpowiadać potrzebom osób z nadwagą i narażonych na stres, ale być przyjemny dla podniebienia i zdrowy. Prace rozpoczną się pod koniec maja i potrwają do końca czerwca.
Rekrutacja do projektu ruszyła i potrwa do 10 maja. Można się zapisać poprzez formularz
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy