„Piep*zyć Mickiewicza”: Dawid Ogrodnik, czyli belfer z misją niemożliwą
12 stycznia do kin trafi film „Piep*zyć Mickiewicza”. Główną rolę – nauczyciela, który konfrontuje się z klasą szkolnych outsiderów – gra Dawid Ogrodnik.
Jego bohater, polonista Jan Sienkiewicz, uważa, że tradycyjne metody wychowawcze się zdewaluowały i trzeba szukać nowych form. W jednym z wywiadów aktor zdradził, że Sienkiewicz stara się rozmawiać z uczniami ich językiem i wychodzić naprzeciw ich charakterom. Jak stwierdził, w dobie szybkich newsów i mediów społecznościowych, młodzi ludzie inaczej przyswajają wiedzę i co innego ich pobudza. Czy zatem metody, które stosuje jego postać, można uznać za kontrowersyjne?
Jeśli to jest tak trudna klasa, to należy zastanowić się, co działa, co przynosi korzyści i jaki jest tego wydźwięk. Ilu z tych dzieciaków się zmieni, ilu uwierzy w siebie
– tłumaczył postępowanie Sienkiewicza Ogrodnik.
Tytuł filmu to cytat z wypowiedzi jednego z uczniów, który odniósł się w ten sposób do zadania domowego, a mianowicie do wypracowania o „Odzie do młodości”. Ta rzucona podczas lekcji wulgarna uwaga stała się punktem wyjścia do zmiany tematu pracy na: „Piep*rzyć Mickiewicza. Portret młodego pokolenia”.
O debiutantach, którzy objęli role podopiecznych Sienkiewicza, Dawid Ogrodnik mówił tak:
Jestem zaskoczony ich zaangażowaniem. Zaskoczyły mnie ich umiejętności, ich luz. Myślałem, że będą się bardziej stresować, a tymczasem podczas pierwszej sceny to ja chyba bardziej się stresowałem nimi, niż oni mną. Bardzo szybko się zżyli, nawiązali ze sobą kontakt. Byłem zaskoczony tym, jakimi fajnymi aktorami już są. A jakimi fajnymi aktorami mogą jeszcze być w przyszłości, jeśli będą chcieli dalej się kształcić!
Wyrzucony z uczelni pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz zatrudnia się w warszawskim liceum. Pod jego opiekę trafia słynna na całą szkołę klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków. IIB to uczniowie z piekła rodem, a ich przyszłość wydaje się przesądzona. Ale Sienkiewicz, uzbrojony w literaturę, entuzjazm i masę niekonwencjonalnych pomysłów, rzuci wyzwanie skazanej na wykluczenie grupie. Czy uda mu się ją okiełznać i ocalić? Opowieść o przyjaźni, miłości, szkolnych szaleństwach i o tym, że każdy zasługuje na jeszcze jedną szansę.
W roli ekscentrycznego belfra Dawid Ogrodnik. W jego nietuzinkowych uczniów wcielają się m.in. Hugo Tarres, Wiktoria Koprowska, Ada Grodzka, Krystian Embradora, Artur Gwizdak, Igor Pawłowski i Aleksandra Izydorczyk. Ich wszystkich porwą raperskie rymy Janusza Walczuka i Olszakumpla.
Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe
Redakcja: A. Niebojewska