Rekordowa liczba wniosków w budżecie obywatelskim Elbląga
Mieszkańcy Elbląga złożyli rekordową liczbę 183 wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Jak poinformował tamtejszy ratusz, zakończyła się już ich weryfikacja formalna i merytoryczna.
Pozytywnie zaopiniowano 116 projektów. Wśród nich jest 48 zadań inwestycyjnych, 34 projekty osiedlowe i 34 inicjatywy ogólnomiejskie. Pomysły, które się powtórzyły, zostały połączone, a takich wniosków było 13.
To absolutny rekord w historii wszystkich trzynastu edycji. To też dowód na to, że mieszkańcy chcą decydować o tym, jak zmienia się ich mała ojczyzna
– przekazał Jacek Żukowski z Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Mieszkańcy Elbląga chcą m.in. budowy nowych chodników, poprawy stanu alejek w parkach i ścieżek rowerowych, nowych nasadzeń zieleni czy też poprawy estetyki miasta. Chcą także organizować rodzinne pikniki, warsztaty i projekty dotyczące aktywności fizycznej.
Artur Pytliński ze Stowarzyszenia „Nowy Elbląg” wielokrotnie brał udział w tej inicjatywie. Tym razem zgłosił pomysł na zakup statku „Jantar” wyprodukowanego przez elbląską stocznię Ferdynanda Schichaua w 1892 roku.
Tak naprawdę to my wiemy najlepiej, czego brakuje w naszej okolicy, co jest najbardziej potrzebne. Dzięki takim wnioskom mamy szansę to zrealizować. Mnie na przykład brakowało fontanny w parku Kajki, kiedyś ona była chlubą tego parku. I pomyślałem, że złożę wniosek, może coś z tego wyjdzie. Fontanna stoi i cieszy się popularnością wśród mieszkańców
– powiedział.
Pełna lista pomysłów, na które będzie można głosować jest w internecie pod adresem budzetobywatelski.elblag.eu
Głosowanie zaplanowano od 7 do 24 października. Zwycięskie projekty mają być ogłoszone w drugiej połowie listopada. Przeznaczono na nie w sumie 4 miliony 200 tysięcy złotych z czego milion 100 tysięcy na inicjatywę ogólnomiejską. Wybrane zadania będą realizowane w przyszłym roku.
To 13. edycja Budżetu Obywatelskiego w Elblągu. We wszystkich dotychczasowych edycjach zrealizowano około 230 projektów za ponad 35 milionów złotych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy/M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy