Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Rośnie populacja wilków w regionie. „Sytuacja robi się drastyczna”

Fot. M. Rozbicka

W województwie warmińsko-mazurskim jest coraz więcej wilków. Ich populacja rośnie z roku na rok, co budzi niepokój mieszkańców i lokalnych władz. Samorządowcy, urzędnicy i leśnicy szukają rozwiązania narastającego problemu.  

O możliwych rozwiązaniach rozmawiano w powiecie elbląskim. Mieszkańcy gminy Godkowo  regularnie zgłaszają szkody wyrządzone przez te zwierzęta.

  Miałem pięć sztuk jałówek. W nocy zaatakowały moje stado. Cztery z nich uciekły, a jedną dorwały i zjadły

– podkreślił rolnik Marcin Złomańczuk.

Jak wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, w ubiegłym roku, nieznacznie spadła liczba szkód wyrządzonych przez wilki w regionie. W ubiegłym roku dyrekcja przyjęła 228 zgłoszeń.

Dla porównania, w 2023 roku takich zgłoszeń było 280. To duża różnica, Trudno w tej chwili mówić o tendencji, bo to pierwszy rok, kiedy liczba szkód była mniejsza niż w roku poprzedzającym

– zaznaczyła regionalna konserwator przyrody w Olsztynie Aleksandra Krzysztoń-Rzodkiewicz.

Populacja wilków w regionie szacowana jest na 160 osobników. To dane przybliżone, bo wilk jest zwierzęciem migrującym. Środowiska łowieckie domagają się sumiennego policzenia osobników.

Pierwsza sprawa to inwentaryzacja wilków. Monitoring i określenie dokładnej liczebności wilków i gdzie występują. Wyłączenie wilka jako zwierzęcia chronionego, czyli zezwolenie na odstrzał redukcyjny wilków. To są sprawy po stronie polityków, rządzących

– zaapelował łowczy okręgu elbląskiego Polskiego Związku Łowieckiego Jan Kantypowicz.

W polskim prawodawstwie wilk nadal objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jednocześnie coraz więcej mieszkańców zgłasza obecność wilków w pobliżu wsi, a nawet na obrzeżach miast.

Sytuacja robi się drastyczna. W ostatnim roku nastąpił przełom, bo mieliśmy dosyć sporo strat wśród rolników.  Było dużo zwierząt pogryzionych, zagryzionych czy skaleczonych. Tych zdarzeń było około ośmiu na terenie gminy.

– powiedział wójt gminy Godkowo Andrzej Bondaruk.

Szkody wyrządzone przez te chronione zwierzęta można zgłaszać telefonicznie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i starać się o odszkodowanie. O spotkaniu z wilkiem można też poinformować odpowiednie służby np. lokalne nadleśnictwa, stowarzyszenia zajmujące się wilkami lub lasy miejskie, bo jest to ważna informacja statystyczna.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

00:00 / 00:00

Fot. M. Rozbicka

Fot. M. Rozbicka

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy