Rośnie poziom wody w subregionie elbląskim. Hydrolodzy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia
Silny wiatr powoduje wzrost poziomów wód w subregionie elbląskim. Do tego w dorzeczu rzeki Baudy przewidywane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych z powodu roztopów na Wysoczyźnie Elbląskiej. Hydrolodzy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia
Przypomnijmy, jest to jedno z kilku zagrożeń powodzią w tej części Polski. Oprócz cofki i silnych opadów deszczu mogą ją wywołać także topnienie śniegu. Poziom żuławskich rzek wzrósł do stanów wysokich. Podobnie jest z rzeką Wąską w Pasłęku, które tak jak Bauda zasilana jest górskimi rzeczkami z Wysoczyzny Elbląskiej. Obecnie nie ma tam zagrożenia, choć wodowskazy pokazują, że woda się podnosi. Najbliżej stanu ostrzegawczego jest w najniższej części powiatu elbląskiego czyli w jeziorze Druzno. Meteorolodzy przewidują podniesienie się poziomu Bałtyku, a to przy niekorzystnym wietrze może spowodować kolejną cofkę jego wód do Zalewu Wiślanego, a potem w głąb lądu.
Dodajmy, że ostrzeżeniu o silnym wietrze i wzroście poziomów wód towarzyszą jeszcze dwa inne. Hydrolodzy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia, obowiązujące do jutra. Meteorolodzy przewidują opady śniegu i silne zamiecie oraz pojawienie się lodu na drogach. Stąd apel do kierowców i pieszych o zachowanie dużej ostrożności.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio