Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Sejmowa Komisja Kultury za odrzuceniem sprawozdania KRRiT za 2023 rok

Fot. gov.pl

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała niższej izbie Parlamentu odrzucenie sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2023. Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego nie było na posiedzeniu.

Swoją nieobecność usprawiedliwił uczestnictwem w posiedzeniu Europejskiej Grupy Regulatorów Audiowizualnych Usług Medialnych. Reprezentował go mecenas Janusz Niedziela.

Jak podkreślił podczas obrad warmińsko-mazurski poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Wróbel, nieobecność przewodniczącego Świrskiego bardzo utrudniła prace.

Nie mamy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, bo tak naprawdę nie mamy niezależnej Rady. Zresztą, pan przewodniczący nigdy nie krył, że popiera Prawo i Sprawiedliwość, co słychać w jego wystąpieniach sprzed lat. Nieobecność przewodniczącego Świrskiego powoduje, że nie możemy zadać najważniejszych pytań. Nie możemy też zapytać, dlaczego nie przekazuje mediom publicznym środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego

– stwierdził.

Poseł Wróbel wskazał na nierówne traktowanie mediów przez KRRiT oraz jej zależność od PiS. Dodał, że raport który przedstawiła Krajowa Rada obejmuje tylko okres powyborczy z grudnia 2023 roku.

W uzasadnieniu, które odczytał przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Adamowicz, mówił o tolerowaniu przez KRRiT naruszania przez media publiczne ustawy o radiofonii i telewizji, w tym obowiązku oferowania informacji i publicystyki charakteryzującej się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością.

Kolejnym zarzutem było „tolerowanie stanu, w którym aktywni politycy podejmują kluczowe decyzje w sprawach personalnych za pośrednictwem Rady Mediów Narodowych i obrona tego stanu po powołaniu nowego rządu”.

W sprawozdaniu KRRiT – zdaniem sejmowej komisji – brakuje pogłębionej analizy na temat zaniedbań w zakresie funkcjonowania mediów publicznych i przedstawienia długofalowej strategii działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W uzasadnieniu odrzucenia sprawozdania wymieniono również nierówne traktowanie nadawców i nieuzasadnioną przewlekłość postępowań rekoncesyjnych.

Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT głosowało trzynastu posłów, czterech było przeciw.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku przedstawia sprawozdanie Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi. W przypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały. Wygaśnięcie może jednak zostać wstrzymane przez Prezydenta.

W czerwcu sprawozdanie Rady zostało odrzucone przez Senat.

Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła też informację o działalności Rady Mediów Narodowych za rok 2023. Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański nie stawił się na posiedzeniu komisji, bo – jak napisał w piśmie – nie godzi się z bezprawnym przejęciem spółek mediów publicznych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/L. Tekielski